fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Może dłużej bez cła w Unii i w Stanach?

Valdis Dombrovskis
Bloomberg
Unia Europejska zaproponowała Stanom Zjednoczonym zawieszenie na pół roku karnych ceł pobieranych przez obie strony w sporze o subwencje lotnicze — powiedział komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis tygodnikowi „Der Spiegel".

Nowa propozycja obowiązywałaby oprócz 4-miesięcznego zawieszenia uzgodnionego w marcu, byłaby sygnałem, że Bruksela dąży do kompromisu w trwającym od 16 lat sporze o subwencje dla Airbusa i Boeinga — pisze Reuter

- Zaproponowaliśmy zawieszenie wszystkich wzajemnych stawek celnych na 6 miesięcy, aby doprowadzić do wynegocjowanego rozwiązania. To stworzyłoby niezbędną przestrzeń swobody dla firm i pracowników po obu stronach Atlantyku — powiedział komisarz.

Dombrovskis dodał, że Unia będzie bacznie obserwować ustawy „Buy American" prezydenta Joe Bidena, które przewidują przyznawanie publicznych zamówień w USA wyłącznie firmom amerykańskimi. — Naszym celem jest doprowadzenie do tego, aby rynki zamówień publicznych były otwarte możliwie najbardziej na całym świecie — powiedział tygodnikowi.

W marcu obie strony uzgodniły 4-miesięczne zawieszenie karnych ceł amerykańskich na unijny eksport za 7,5 mld dolarów i podobnych unijnych stawek na produkty ze Stanów o wartości 4 mld dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA