fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Spór handlowy Ukrainy i Polski uderza w ważną dla nas branżę

Kijów
SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA
Ukraina wszczęła postępowanie ochronne (safeguardowe) przed importem z krajów trzecich płytek ceramicznych, w tym z Polski. Tamtejsze Ministerstwo Gospodarki zbada, czy krajowy przemysł nie ucierpiał skutek nadmiernego importu. Ukraina, mimo że posiada umowę o wolnym handlu z Unią Europejską, może zgodnie z prawem wprowadzić cła na przywożone towary. To może być zła wiadomość dla polskich firm, które dotychczas zainwestowały na Ukrainie dziesiątki milionów złotych - pisze Business Insider Polska.

Jak czytamy na stronie Światowej Organizacji Handlu 4 czerwca Ukraina powiadomiła WTO o wszczęciu z dniem 1 czerwca 2021 r. dochodzenia w sprawie ochrony rynku płytek ceramicznych.

Czym jest postępowanie ochronne? Takie działanie ma na celu ustalenie, czy zwiększony przywóz produktu powoduje lub grozi wyrządzeniem poważnych szkód dla przemysłu krajowego.

Postępowanie zostało wszczęte przez Ukrainę w dniu 1 czerwca br. Zgodnie z prawem ukraińskim strony zainteresowane tym postępowaniem mogą w ciągu 30 dniu zarejestrować się w nim i uzyskać status strony, co daje dostęp do dokumentów, czy możliwość brania udziału w publicznych wysłuchaniach w sprawie - pisze Business Insider Polska.

Co kroki podjęte przez stronę ukraińską oznaczają dla polskich firm? Przedsiębiorcy wskazują, że działania Kijowa to powtórka z rozrywki tyle, że wcześniej musiały się z nimi mierzyć inne branże. Amadeusz Kowalski wiceprezes Grupy Tubądzin w rozmowie z Business Insider Polska wskazuje, że kolejnym krokiem po złożeniu przez producentów ukraińskich wniosku, może być nałożenie ceł. Jego zdaniem ukraińskie firmy zauważyły zwiększający się import płytek na Ukrainę - głównie z krajów UE oraz Indii.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA