Lewica chciała dodatku dla pracujących 6 grudnia. Poprawka przepadła

Lewica złożyła w Senacie poprawkę zapewniającą pracownikom sklepów wyższe wynagrodzenie za dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia. Senatorowie jednak ją odrzucili. „Najpierw PO-PiS przeciwko pomocy małej gastronomii, teraz przeciwko pracownikom. Żenujące” - skomentowała Marcelina Zawisza z partii Razem.

Aktualizacja: 02.12.2020 17:04 Publikacja: 02.12.2020 16:16

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu

Foto: Fot. Marta Marchlewska - Wilczak / Kancelaria Senatu

ala

Pod koniec listopada rząd spontanicznie zdecydował o wprowadzeniu dodatkowej, trzeciej niedzieli handlowej w grudniu, która przypada w najbliższą niedzielę - 6 grudnia. Lewica złożyła poprawkę do błyskawicznie procedowanej ustawy, domagając się, by pracownicy handlu otrzymali rekompensatę za dodatkową pracę w tę niedzielę. Ich zdaniem, pracownikom należały się 250 proc. wynagrodzenia za pracę tego dnia.

Poprawka nie została jednak uwzględniona przez senatorów PiS i PO. Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 86 senatorów, przeciwko było ośmiu, a trzech się wstrzymało.

„Złożyliśmy poprawkę, żeby za pracę 6 grudnia pracownicy dostali dodatkowe wynagrodzenie. Bo to nie jest w porządku, żeby wprowadzać niedzielę pracującą z zaskoczenia, z trzydniowym wyprzedzeniem i nie dać za to pracownikom rekompensaty. Niestety, poprawka nie została nawet poddana pod głosowanie. Głosami senatorów PO i PiS Senat przyjął ustawę bez poprawek i wprowadził niedzielę handlową 6 grudnia, bez dodatkowej rekompensaty dla pracowników. Szkoda. Dziękuję tym kilku senatorom, którzy zagłosowali propracowniczo” - napisał na Facebooku Adrian Zandberg z partii Razem.

„Miała być w senacie składana poprawka zapewniająca pracownikom handlu 250 proc. wynagrodzenia za pracę w niedzielę (6.12). Ale PO, ramię w ramię z PiS, poparło przyjęcie ustawy bez poprawek. Najpierw PO-PiS przeciwko pomocy małej gastronomii, teraz przeciwko pracownikom. Żenujące” - dodała Marcelina Zawisza.

Zawisza nawiązywała do również odrzuconego wcześniej projektu poprawki Razem, który zakładał obniżenie prowizji firm zajmujących się dostawami w gastronomii, takich jak Uber Eats czy Glovo. Posłowie Razem nazwali je wprost „wyzyskiem”, twierdząc, że międzynarodowi giganci żerują na lokalnych restauracjach.

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu, która złożyła poprawkę, zwróciła na Twitterze uwagę, że dodatkowe wynagrodzenie dla pracujących w niedzielę byłoby „uczciwe i sprawiedliwe”. Z kolei Paulina Matysiak, posłanka z Razem, zauważyła, że „wyrzucanie poprawek Lewicy to standard”. „Platforma po stronie pracowników? Dobre sobie!” - skomentowała.

W trakcie prac w Senacie nad nowelą ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, zgłoszone zostały dwie poprawki. Oprócz Lewicy, swój wniosek legislacyjny złożył także Jan Maria Jackowski z PiS, całkowicie przeciwny pracującej niedzieli 6 grudnia. I jego poprawka nie znalazła uznania wśród innych senatorów.

Współpraca qm

Handel
Majówka 2025: Czy 1 i 3 maja sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Handel
Czy 27 kwietnia to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Co dręczy polskiego konsumenta? Jeden czynnik jest najsilniejszy od dwóch lat
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne