fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Bruksela chce nowych ceł zaporowych dla Rosji

AFP
Komisja Europejska opublikowała w piątek 435-stronicowy raport na temat „wywołanych przez rząd, znaczących zakłóceń mechanizmów rynkowych w rosyjskiej gospodarce”. Rosji grożą unijne cła antydumpingowe.

„Raport przygotowany w celu wdrożenia unijnych procedur ochrony handlu analizuje makroekonomię Rosji, kluczowe czynniki cenowe, w tym rynek pracy i energii, a także wybrane sektory gospodarki, w tym produkcję stali, aluminium i chemikaliów. Autorzy raportu odnotowują znaczne zniekształcenia gospodarki, wywołane przez działania (rosyjskiego - red.) rządu”- czytamy w dokumencie cytowanym przez agencję TASS.

Raport stwarza podstawę prawną do przyszłych dochodzeń antydumpingowych w stosunku do szeregu rosyjskich towarów eksportowych.

„Raport ten jest wynikiem dokładnych badań i zgromadzonych faktów dotyczących różnych aspektów rosyjskiej gospodarki, które mogą być bezpośrednio związane z naszymi dochodzeniami antydumpingowymi” - wyjaśnił Valdis Dombrovskis, pierwszy zastępca szefa Komisji Europejskiej.

Były premier Łotwy podkreślił, że raport jest kolejnym narzędziem do walki Wspólnoty z nieuczciwym handlem.

„Ochrona naszego przemysłu przed nieuczciwą konkurencją ma kluczowe znaczenie w obecnej sytuacji międzynarodowej. Nasze ustawodawstwo antydumpingowe zapewnia nam narzędzia ochrony, które są odpowiednie, aby sprostać obecnym wyzwaniom, w zgodności z zasadami WTO”- podkreślił Dombrovskis.

W raporcie Komisja Europejska zwraca uwagę na ograniczenia prawa do strajku w rosyjskim prawie pracy, a także na słabości związków zawodowych w stosunku do pozycji pracodawców w gospodarce.

W części poświęconej energetyce autorzy zauważają „wysiłek rosyjskiego rządu, by zreformować sektor pod kątem lepszej efektywności”. Jednocześnie podkreślają, że reformy te są dalekie od zakończenia.

Niepokój Brukseli wywołuje też stosowane przez Kreml regulacje cen na krajowym rynku energii - zarówno na surowce, jak i na ciepło, i prąd. Komisji Europejskiej nie podoba się dominująca rola państwa w zarządzaniu wszystkimi rosyjskimi koncernami energetycznymi oraz „niewystarczający poziom prywatyzacji” mocy wydobywczych, wytwórczych i dystrybucyjnych.

Podobne wnioski dotyczą wielu innych rozważanych sektorów rosyjskiej gospodarki. Jakim rosyjskim towarom grożą ceny dumpingowe? Raport nie mówi tego wprost, ale z licznych uwag można wywnioskować, że chodzi m.i.n o wyroby metalurgiczne, stalowe, nawozy mineralne, surowce energetyczne jak węgiel, który dodatkowo nie wpisuje się w unijną politykę klimatyczną.

To drugi raport o Rosji przygotowany przez Komisję Europejską po przyjęciu przez Unię w 2017 roku nowej metodologii obliczania ceł antydumpingowych. Umożliwia ona szersze stosowanie barier celnych w stosunku do państw, w których, zdaniem Brukseli, występuje ingerencja państwa w mechanizmy rynkowe.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA