fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Jedno okienko dla przedsiębiorstw

123RF
Polski Fundusz Rozwoju skoordynuje kluczowe państwowe instytucje bankowe, ubezpieczeniowe i inwestycyjne.
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) uruchomił wspólny portal internetowy i call center dla kilku instytucji wspierających przedsiębiorców, samorządy, ale też klientów indywidualnych. W ramach grupy PFR zintegrowano w ten sposób Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która od teraz będzie funkcjonować pod nową nazwą – Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Miliardy na ekspansję

Paweł Borys, prezes PFR, zapewnia, że w 2017 r. grupa rozbuduje dostępne funkcjonalności serwisu elektronicznego i telefonicznego. – W ten sposób chcemy ułatwić odbiorcom dostęp do naszych produktów – zaznaczył. A oferta PFR jest bogata.
– Wypełnia luki rynkowe, jak np. finansowanie długoterminowe, kapitał wysokiego ryzyka, dostępność kredytu dla małych i średnich firm, finansowanie i doradztwo w zakresie internacjonalizacji czy rozwój mieszkalnictwa. Nasze produkty i usługi oferujemy bezpośrednio lub we współpracy z instytucjami finansowymi, co umożliwia zwiększenie skali realizowanych programów – wylicza Paweł Borys.
Spośród ponad 100 produktów, rozproszonych dotąd w polskich instytucjach rozwoju, grupa PFR opracowała 67 kluczowych. – Na tej bazie stworzyliśmy 12 pakietów odpowiadających na potrzeby odbiorców – dodaje.
Najwięcej pieniędzy jest na wsparcie eksportu – 60 mld zł. PFR planuje uruchomić 60 przedstawicielstw zagranicznych PAIH. – W kolejnych latach będziemy otwierać 15–20 biur rocznie. Będą one pomagać przedsiębiorcom w rozpoznawaniu rynków, pozyskiwaniu inwestorów, pilotowaniu projektów czy przejściu przez formalności związane z prowadzeniem działalności w danym kraju – wyjaśnia Tomasz Pisula, prezes PAIH. Dzięki agencji tylko w tym roku udało się zrealizować inwestycje warte 1,3 mld euro. – Na przyszły rok mamy już zakolejkowanych 190 projektów na 4,2 mld euro – tłumaczy.

PFR już działa

Ale PFR ma też 6 mld zł na mieszkalnictwo i 4,5 mld zł na inwestycje infrastrukturalne.
– Do programu Mieszkanie+ przystąpiło już 56 gmin. Łączna powierzchnia gruntów wstępnie wytypowanych pod zabudowę sięga 180 ha. Wybudowanych może zostać 15 tys. mieszkań – mówi Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości, spółki działającej w ramach grupy PFR.
Fundusz ma już na koncie kilka inwestycji, jak nabycie wspólnie z PZU akcji Pekao, sfinansowanie wartej 1 mld zł rozbudowy Portu Północnego w Gdańsku czy zakup lokomotyw dla spółki Rail Capital Partners, w której objął 49 proc. udziałów.
Marcin Piasecki, wiceprezes PFR, tłumaczy, że w konkretny projekt infrastrukturalny grupa może zainwestować od 50 mln do nawet 900 mln zł. Ale PFR finansuje też inwestycje w przedsiębiorstwa. Na ten cel ma 1,5 mld zł, z czego na pojedynczy projekt może wyłożyć od 30 mln do 300 mln zł.
W ramach grupy PARP dysponuje 8,7 mld zł na innowacje. – W ciągu roku wybraliśmy w konkursach do dofinansowania 860 projektów na łączną kwotę 2,2 mld zł. Będziemy promować zwłaszcza wdrożenia prac badawczo-rozwojowych w małych firmach – dodaje Patrycja Klarecka, prezes PARP.

Opinia

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów
Od dziś mamy jedno okienko, w którym każdy przedsiębiorca i samorządowiec może szukać swojego miejsca w ofercie instytucji rozwojowych PFR. W ramach grupy udało się zintegrować bardzo rozproszone środowisko. 120 różnych portali, kilka call center, pięć ministerstw nadzorujących sześć instytucji rozwojowych. Każda z nich na pewno starała się działać dobrze we własnym zakresie, każda robiła wszystko, żeby popchnąć gospodarkę na właściwe tory, ale brakowało tego, co przez 25 lat było piętą achillesową polskiej polityki gospodarczej, czyli właśnie integracji i synchronizacji tych różnych działań.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA