fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Bruksela akceptuje budżet Grecji, wypomina innym deficyt

AFP
Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy budżet Grecji po jej wyjściu z programu pomocowego nie żądając przyjętych cięć emerytur. Pięciu innym krajom zwróciła uwagę, że projekty ich budżetów na 2019 nie uwzględniają zalecanych redukcji deficytu.

Grecki premier Alexis Cipras ogłosił, że „Komisja Europejska zatwierdziła budżet Grecji bez redukcji emerytur po 8 latach wyrzeczeń" i uznał to za sukces swego rządu.

Rząd argumentował, że nie może wdrożyć zmniejszenia emerytur uzgodnionego z wierzycielami, bo stara się wypracować nadwyżkę w budżecie pierwotnym piąty rok z rzędu. Grecja obiecała Europejskiemu Bankowi Centralnemu, Komisji Europejskiej i MFW, że w bieżącym roku dojdzie do 3,5 proc. nadwyżki w budżecie pierwotnym, bez kosztów obsługi długu.

W projekcie na 2019 r. zakłada nadwyżkę 4,14 proc, PKB, jeśli nie będzie musiał zmniejszyć świadczeń emerytalnych, inaczej będzie to 3,56 proc. Gospodarka powinna osiągnąć wzrost o 2,5 proc. wobec 2,1 proc. w 2018 r. Rząd przedstawi w listopadzie ostateczną wersję projektu budżetu, a w grudniu parlament przegłosuje go.

Piątka z problemem deficytu

Komisja Europejska rozesłała pisma do rządów Francji, Hiszpanii, Belgii, Portugalii i Słowenii stwierdzające, że nie redukują swych strukturalnych deficytów tak szybko jak uzgodniły z nią. Bruksela odpowiadająca za politykę budżetową w krajach strefy euro, mającą unikać doprowadzania do kryzysów zwróciła uwagę tym krajom, że w ich projektach budżetów na 20019 r. na zawarły zalecanych celów skrócenia cykli tych deficytów.

W piśmie skierowanym do francuskiego resortu finansów Komisja stwierdziła, że „jej wstępna ocena wskazuje, iż francuska trajektoria nie przestrzega rytmu zmniejszania długu w 2019 r.". Komisja wezwała Paryż, by to wyjaśnił do 22 października. Francuzi odpowiedzieli, że jest to „drobna rozbieżność" między oceną Komisji a działaniami dostosowawczymi dotyczącymi strukturalnego deficytu w 2019 r.

Bruksela jest ogólnie niezadowolona, że ta piątka nie przewiduje zmniejszenia tych deficytów o 0,6 proc. PKB i przyjęła mniej ambitne założenie 0,2 proc. Było to łagodne ostrzeżenie w porównaniu z podobnym pismem do rządu Włoch sprzed kilku dni, w którym Bruksela ostrzegła Rzym przed znacznym zwiększaniem deficytu strukturalnego.

Według włoskich propozycji deficyt ten wzrośnie, podczas gdy unijne przepisy przewidują, że ma zmaleć. Podobnie jest ze zwiększaniem zasiłków i obniżaniem wieku emerytalnego. Pierwszym krokiem w tej procedurze było pisemne ostrzeżenie Włoch, następnymi może być odrzucenie budżetu i ukaranie grzywną tego kraju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA