fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Amerykańsko-wietnamskie porozumienie walutowe

Dolary amerykańskie
Bloomberg
USA i Wietnam osiągnęły porozumienie o praktykach walutowych, bank centralny z Hanoi zobowiązał się do powstrzymywania od konkurencyjnego dewaluowania donga do dolara.

O nowych uzgodnieniach poinformowali minister finansów USA, Janet Yellen i prezes banku centralnego Wietnamu, Nguyen Thi Hong po wirtualnym spotkaniu, do jakiego doszło po miesiącach amerykańskich nacisków na Wietnam, by zaprzestał dotychczasowego postępowania prowadzącego do zwiększania nadwyżki w bilansie handlowym ze Stanami.

Administracja Donalda Trumpa uznała pod koniec kadencji w grudniu 2020 Wietnam za manipulatora kursem walutowym i zagroziła nałożeniem karnego cła na import z tego kraju. Wietnam skorzystał dodatkowo na wojnie celnej Stanów z Chinami, w jego handlu towarami z Amerykanami nadwyżka w bilansie skoczyła w 2020 r. o 25 proc. do 69,7 mld dolarów mimo pandemii, bo stale rósł eksport jego mebli, elektroniki użytkowej, komputerów i odzieży.

We wspólnym komunikacie Wietnam potwierdził zobowiązanie przestrzegania reguł MFW i „unikania manipulacji kursem dewizowym w zapobieganiu stałym korektom bilansu płatniczego albo dla uzyskania nieuczciwej przewagi w zakresie konkurencji i powstrzyma się przed konkurencyjną dewaluacją wietnamskiego donga". Obecnie głównym celem polityki walutowej banku będzie „promowanie stabilizacji w skali makro i kontrola inflacji" — odnotował Reuter. Bank dodał, że z czasem zwiększy wahania kursu dewizowego.

Janet Yellen podkreśliła ze swej strony przekonanie, „że uwaga banku centralnego Wietnamu na poruszone kwestie doprowadzi z czasem nie tylko do rozproszenia obaw jej resortu, ale również będzie wspierać dalszy rozwój wietnamskich rynków finansowych i zwiększy ich odporność makroekonomiczną i finansową".

Resort finansów za kadencji J. Yellen zniósł w kwietniu określenie „manipulatora walutowego" wobec Wietnamu, ale dodał, że ten kraj, podobnie jak Tajwan i Szwajcaria, przekroczył limit uprawniający do nadania takiego określenia zgodnie z ustawą z 2015 r. Amerykanie zapowiedzieli wtedy większą współpracę z Hanoi nad poprawą tej sytuacji. Przedstawicielka USA ds. handlu, Katherine Tai zapowiedziała monitorowanie realizacji przez Wietnam obecnych ustaleń i będzie współpracować nad wypracowaniem właściwych praktyk walutowych. które nie będą wymagać śledztwa z przepisów ustawy o handlu z 1974 r., sekcja 301.

Dolary USA były powszechną walutą na południu kraju do końca kwietnia 1975 r., władze w Hanoi też nie gardziły nimi, ale po zwycięstwie w wojnie z Amerykanami w 1975 r. bank odmawiał przyjmowania banknotów wyemitowanych po 1975 r. Pracując w Hanoi pod koniec lat 70. musiałem uważać, by wypłacane mi dolary z racji zasiłku wojennego odpowiadały ówczesnym wymaganiom. To ograniczenie znikło po przywróceniu stosunków dyplomatycznych 11 lipca 1995 r. W dalszym ciągu dolary muszą być czyste (bez żadnych adnotacji, napisów) i nie uszkodzone, wcześniej nie chciano ich przyjmować, obecnie punkty wymiany pobierają za to dodatkową prowizję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA