fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja poczeka na spłatę ukraińskiego długu

Bloomberg
Moskwa zgodziła się na późniejszy termin rozpatrzenia przed londyńskim sądem swojego pozwu wobec Ukrainy o spłatę 3 mld dol. tzw. długu Janukowycza.

– Daliśmy nowemu rządowi Ukrainy więcej czasu, by miał możliwość przemyślenia dotychczasowego stanowiska i rozpoczęcia negocjacji z Rosją na temat spłaty długu – tłumaczył decyzję Kremla minister finansów Rosji Anton Siłuanow. Dodał, że to strona ukraińska wystąpiła o przesunięcie terminu procesu przed Sądem Najwyższym Londynu, ze względu na „polityczną niestabilność" na Ukrainie.

W grudniu 2013 r., kiedy nad ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem zbierały się już czarne chmury, Władimir Putin zaoferował pomoc – 15 mld dol. kredytu. Umowa zakładała zamianę gotówki na euroobligacje państwowe. Pierwsza transza na 3 mld dol. została przekazała Ukrainie w grudniu. Trzy miesiące później Janukowycz uciekł z kraju i wszyscy o długu zapomnieli.

Rosja przypomniała o nim w 2015 roku, gdy Kijów zaczął negocjować z prywatnymi wierzycielami. W końcu sierpnia Ukraina porozumiała się z nimi sprawie umorzenia 4 mld dol. z 18 mld dol....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA