fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Morawiecki: Rozszerzamy tarcze. Będziemy chronić miejsca pracy

Mateusz Morawiecki
KPRM/materiały prasowe
Dokładnie rok temu, 1 kwietnia 2020 r., ruszyliśmy z pierwszą Tarczą Antykryzysową. Dzisiaj musimy i chcemy uruchomić następne środki finansowe, na drugi kwartał tego roku - w wysokości do 30 mld zł - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. A wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że Polska dobrze sobie radzi z minimalizowaniem skutków pandemii.

Premier podkreślił, że priorytetem rządu jest walka o miejsca pracy oraz o życie i zdrowie Polaków. A Narodowy Program Szczepień to szansa, byśmy dotrwali do momentu, kiedy będziemy mogli gospodarkę otwierać. Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Niedługo Ministerstwo Rozwoju przedstawi dwie nowe strategie dotyczące produktywności i Nową Politykę Przemysłową - dodał wicepremier Jarosław Gowin.

- Uruchamiamy nowe programy. Dziś przedstawiamy pakiet wsparcia przedłużony o co najmniej kwiecień. Wsparciem zostaną objęte dodatkowe branże. Te środki finansowe mają ochronić w nich miejsca pracy i dać perspektywę na czas po COVID-19 - poinformował premier.

Premier Morawiecki poinformował, że branża gastronomiczna i hotelarska otrzyma kolejne wsparcie, nawet po zakończeniu fali koronawirusa, aby móc odbić się z dołka.

- Proponujemy nowe regulacje dla przedsiębiorców, którzy mają problem z opłaceniem najmu lokalu. Branża gastronomiczna, hotelarska będą miały kontynuowane mechanizmy wsparcia po zakończeniu tej fali. Będą to dodatkowe mechanizmy finansowania ich działań - zapowiedział premier Morawiecki.

Rząd zaproponuje m.in. nowe regulacje dotyczące czynszów w galeriach handlowych, które zostały zamknięte w ramach walki z pandemią. W czasie zamknięcia obniżki mają wynieść 80 proc. Dodatkowo przez 3 miesiące po ustaniu tego zakazu czynsze mają być zredukowane o 50 proc.

Pomoc finansowa w kwietniu trafi do ponad 60 branż. Rząd przedstawi niedługo dwie ważne strategie rozwojowe. - Chcemy, żeby kołem zamachowym rozwoju była nowoczesna produkcja przemysłowa - powiedział premier Gowin.

- Pandemia nie odpuszcza i dlatego uruchamiamy nowe programy. Miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy - powiedział Morawiecki podkreślając skuteczność polskich programów pomocowych potwierdził ostatnio Eurostat pokazując, że Polska ma najniższy poziom bezrobocia w środku trzeciej fali pandemii ze wszystkich państw europejskich.

-Drugi kwartał będzie krytyczny i mam nadzieję, że pod koniec kwietnia już będziemy mogli pokazać pozytywne efekty działania tarcz finansowych - powiedział premier.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA