Gospodarka

Perspektywa Brexitu szkodzi gospodarce

123RF
Dominujący w brytyjskiej gospodarce sektor usługowy rozwijał się w czerwcu najwolniej od czterech miesięcy. To kolejny dowód, że gospodarka na Wyspach słabnie wraz z rozpoczęciem negocjacji w sprawie warunków Brexitu.

PMI obliczany przez IHS Markit spadł do 53,4 pkt z 53,8 w maju. Ekonomiści spodziewali się odczytu tego wskaźnika na poziomie 53,5 pkt. Wcześniej opublikowane PMI dla przemysłu i budownictwa też wskazywały na spowolnienie w tych sektorach. Przedsiębiorcy wzywają premier Theresę May, by priorytetem w jej negocjacjach z Unią Europejska była gospodarka.

Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit, powiedział, że trzy kolejne ankiety wskazują na wzrost PKB na Wyspach w II kwartale o 0,4 proc., a więc dwa razy szybszy niż w poprzednich trzech miesiącach. Ale gospodarka zwolni w trzecim kwartale, bo inwestycje i eksport nie zdołają zrekompensować spadku konsumpcji. W czerwcowej ankiecie menadżerowie logistyki z firm usługowych spadek aktywności tłumaczyli gospodarczą i polityczną niepewnością związaną z negocjacjami warunków Brexitu.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL