fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 przejęty przez państwo

Archiwum
Już 75 proc. wagi w głównym indeksie GPW będą miały spółki zależne od Skarbu Państwa.

Biorąc pod uwagę najnowszą strukturę indeksu WIG20 i udział poszczególnych spółek (obowiązuje od sesji poniedziałkowej 19 grudnia), wagi tych kontrolowanych przez Skarb Państwa stanowią aż 74,8 proc. całości. Wagi prywatnych firm to pozostałe 25,2 proc.

Wliczamy w to wszystkie spółki, w których państwo jest głównym akcjonariuszem. Jako kontrolowane przez państwo potraktowaliśmy również Pekao, które wiosną będzie formalnie przejęte przez PZU i PFR. Przed tą transakcją udział „państwowych" spółek w WIG20 sięgał 63 proc., czyli był prawie dokładnie taki sam jak pod koniec 2013 r.

Wynoszący niemal 75 proc. udział państwowych firm w gronie blue chips jest największy w historii (prywatnych jest tylko osiem firm), ale waga takich spółek może jeszcze wzrosnąć podczas rocznej rewizji indeksów w marcu, gdyby wzrosła kapitalizacja i obroty akcjami tych spółek.

Eksperci nie mają wątpliwości, że posiadanie przez państwowe spółki aż trzech czwartych wag w WIG20 to sytuacja niezbyt dobra z punktu widzenia inwestorów, szczególnie zagranicznych.

– Gorsza byłaby, tylko gdyby to dotyczyło 100 proc. wag spółek. W tej sytuacji pojawiają się problemy z corporate governance i brak koncentracji na wzroście wartości spółek. W zamian mamy mniej lub bardziej instrumentalne używanie spółek do realizacji polityki Skarbu Państwa, ciągłe zmiany kadrowe i ogłaszanie nowych pseudostrategii itp., a w długim terminie kursy kuleją – komentuje Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM.

– Często wśród priorytetów zarządu państwowych firm pojawiają się inne niż maksymalizacja zysków kwestie, takie jak interes państwowy, stabilność zatrudnienia czy zapewnienie posad dla osób powiązanych z partią rządzącą. Ostatnio w Polsce mamy do czynienia z istotnym naruszaniem interesów akcjonariuszy mniejszościowych spółek państwowych, co wymaga stosowania dyskonta w wycenie całego WIG20 – zwraca uwagę Seweryn Masalski, zarządzający w MM Prime TFI.

Więcej w „Parkiecie"

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA