fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Stracony tydzień na światowych giełdach?

NYSE
AFP
Póki co, w tym tygodniu wszystkie sesje zakończyły się wygraną niedźwiedzi. Początek piątkowego handlu pokazuje, że ta sesja również może zakończyć się spadkiem.

Przypomnijmy, że wczoraj WIG20 rozpoczął dzień od wzrostów. Była to złudna próba odrabiania strat po środowym tąpnięciu o 4,6 proc. Ostatecznie jednak czwartek znów zakończył się spadkiem, o 0,45 proc. Dziś nie widać nawet starań byków na początku handlu. WIG20 spada o 1,5 proc. do 1520 pkt. Najmocniej tanieje Alior, o ponad 3 proc. Na zielono świeci jedynie PGE, który drożeje o 1 proc.

Małe i średnie spółki również są pod kreską. mWIG40 spada o 0,6 proc., a sWIG80 zniżkuje o 0,1 proc.

Na azjatyckich parkietach dominował kolor czerwony. Pod koniec piątkowego handlu najmocniej tracił południowokoreański Kospi, który zniżkował o 2,5 proc. Dogonić go starał się hongkoński Hang Seng, który tracił 2 proc. Japoński Nikkei i chiński Shanghai Composite spadały o około 1,5 proc.

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie i przełamała trwającą od kilku dni serię spadków. S&P 500 zyskał około 1,2 proc., a Nasdaq wzrósł o 1,6 proc. Wpływ na to mógł mieć lepszy odczyt PKB, niż się spodziewano. Amerykańska gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 33,1 proc., co jest historycznym rekordem. To dane annualizowane, czyli liczone kwartał do kwartału w tempie rocznym. Ekonomiści spodziewali się, że wzrost PKB 32 proc.

Po zamknięciu handlu na Wall Street raporty opublikowały niektóre z największych spółek technologicznych. Przychody Apple'a ze sprzedaży iPhonów spadły o 16 proc., co zostało negatywnie odebrane przez rynek. Ponadto firma nie podała prognoz na kolejny kwartał. Akcje Apple'a tanieją w handlu przed sesyjnym o 4 proc. Z kolei Amazon opublikował rewelacyjne wyniki: zysk wzrósł o 197 proc., do 6,3 mld USD. Jednak akcje spółki tanieją o 1,8 proc.

Kontrakty futures na indeks Dow Jones spadały dziś nad ranem o 533 pkt., a kontrakty na S&P 500 i Nasdaq również świadczą o ujemnym otwarciu.

DOS

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA