fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Inwestorzy indywidualni nieco mocniejsi

Bloomberg
W I półroczu inwestorzy indywidualni odpowiadali za 13 proc. obrotów na rynku akcji. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 12 proc.

Jest to także lepszy wynik niż w II półroczu 2018 r. Wtedy również inwestorzy indywidualni wygenerowali 12 proc. obrotów.

W I półroczu 2019 r. dalej najaktywniejszą grupą byli inwestorzy zagraniczni. Mieli oni 59 proc. udziałów w obrotach. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 56 proc., a w II półroczu 2018 r. 61 proc. Jeśli zaś chodzi o inwestorów instytucjonalnych to ci odpowiadali w ubiegłym półroczu za 28 proc. handlu. Rok wcześniej było to 32 proc., a w II połowie 2018 r. wynik tej grupy ukształtował się na poziomie 27 proc. W I półroczu 2019 r. wśród krajowych instytucji w czołówce, pierwszy raz od czterech lat, uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (udział na poziomie 33 proc.), a tuż za nimi znalazły się TFI z wynikiem 31 proc. Podium w pierwszej połowie 2019 r. zamykają członkowie giełdy z 14 proc. udziałem w obrotach.

Inwestorzy indywidualni wciąż natomiast są dominującą grupą na rynku NewConnect oraz na rynku kontraktów terminowych. W pierwszej połowie tego roku odpowiadali za 84 proc. obrotów. Rok do roku oznacza to wzrost o 4 pkt proc. Inwestorzy zagraniczni w tym samym czasie wygenerowali 3 proc. obrotów, o 1 pkt proc. mniej niż rok temu. Instytucje odpowiadały za 13 proc. obrotów - o 3 pkt proc. mniej niż w tym okresie przed rokiem.

Jeśli zaś chodzi o rynek kontraktów terminowych to inwestorzy indywidualni odpowiadali tutaj za 50 proc. wolumenu obrotu w I półroczu. Rok wcześniej było to 47 proc. Udział inwestorów zagranicznych wzrósł o 4 pkt proc. na kontraktach (20 proc.). Udział w obrotach kontraktami terminowymi inwestorów instytucjonalnych spadł w pierwszym półroczu tego roku do 30 proc. (rok do roku zmniejszył się o 7 pkt proc.)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA