fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

19 proc. bez dużego ryzyka

123rf
Najwięcej można zarobić nie na najbardziej ryzykownych akcjach, lecz na najmniej ryzykownych obligacjach. Taka jest filozofia inwestycyjna funduszu hedgingowego Asgard Fixed Income Fund, który w minionym roku wypracował stopę zwrotu na poziomie 19 proc.

- To jest fundament naszej strategii – wyjaśnia Morten Mathiesen, główny doradca inwestycyjny w kopenhaskiej firmie Moma Advisors. By zwiększyć zarobek korzysta z lewara.

Ujemne stopy procentowe oraz polityka Europejskiego Banku Centralnego powoli zmierzającego do ograniczania stymulowania gospodarki zwiększają ryzyko inwestowania w obligacje, ale Mathiesen, który doradza Asgard Fixed Income Fund nie przejmuje się tym w jakim kierunku ewoluują stopy procentowe.

Asgard utworzony 14 lat temu w każdym roku zarabiał 14 proc. bijąc kluczowe indeksy obligacji. Dla porównania, obliczany przez Bloomberga indeks papierów rządowych w minionej dekadzie każdego roku rósł tylko o 5 proc.

- Nie próbujemy spekulować, czy stopy pójdą w górę czy w dół – zapewnia Mathiesen podkreślając, że zwykle pozycje Asgarda są w pełni zabezpieczone. Większość w jego portfelu stanowią obligacje o ratingu AAA, w tym duńskie papiery hipoteczne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA