fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Kobieta na giełdzie w Rijadzie

Bloomberg
Dyrektor generalna banku inwestycyjnego NCB Capital, Sarah al-Suhaimi została mianowana prezesem giełdy saudyjskiej jako pierwsza kobieta na takim stanowisku w monarchii

Wybrała ją rada administracyjna, w której zasiadają przedstawiciele banku centralnego oraz resortów finansów i handlu - ogłosiła giełda w komunikacie. Zastąpi dotychczasowego prezesa Khalida al-Hussana.

Jest pierwszą kobietą w Arabii Saudyjskiej, która pokieruje rządową instytucją finansową. Już w 2014 r. po awansie w NCB Capital stała się pierwszą kobietą na kierowniczym stanowisku - i powinna zachować je - w saudyjskim banku inwestycyjnym należącym do National Commercial Bank.

Przed podjęciem pracy w NCB Capital była głównym specjalistą od inwestycji w Jawda Investment i starszym zarządcą portfelowym w Samba Financial Group. Jej ojciec, Jammas al-Suhaimi był do 2006 r. szefem organu nadzoru rynku kapitałowego CMA.

Sarah al-Souhaimi będzie kierować najważniejszą giełdą w świecie arabskim w kluczowym momencie dla tej instytucji, która przygotowuje się do wypuszczenia własnych akcji i liczy na uzyskanie statusu wschodzącego rynku w ramach światowych wskaźników MSCI. W przyszłym roku przewidziano na niej debiut Aramco, największej w historii publicznej oferty sprzedaży IPO.

Giełdę o wartości aktywów 439 mld dolarów otwarto w 2015 r. dla cudzoziemców, aby przyciągnąć więcej kapitału zagranicznego w ramach planów dywersyfikowania gospodarki kraju, by była mniej zależna od ropy naftowej.

Nominacja al-Suhaimi jest bardzo istotna w kraju, gdzie bezrobocie kobiet przekracza 34 proc., mają wiele ograniczeń w życiu publicznym, nie wolno im prowadzić pojazdów, muszą mieć zgodę męskich członków rodziny na wyjście za mąż czy wyjazd za granicę.

Reuters, Bloomberg

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA