fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Byki wróciły do gry

GPW
Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Po kilku dniach spadków na Wall Steet inwestorzy w końcu doczekali się odbicia. Również w Warszawie sesja rozpoczyna się optymistycznie.

WIG20 ostatnie trzy dni kończył na minusie. Wczorajsza sesja zakończyła się lekkim spadkiem o 0,1 proc., co należy uznać za dobry wynik, biorąc pod uwagę, że miejscami notowania spadały nawet o 1,9 proc. Początek dzisiejszego handlu odbywa się w lepszych nastrojach i indeks blue chips zyskuje 0,6 proc. i znajduje się w okolicy 2100 pkt. Najmocniej drożeje dziś Allegro, o 1,9 proc. Na minusie znajduje się wyłącznie jedna spółka: KGHM. Akcje miedziowego giganta tanieją o skromne 0,4 proc.

Średnie spółki również są na celowniku kupujących. mWIG zyskuje 0,5 proc. Z kolei indeks małych spółek znajduje się w okolicy czwartkowego zamknięcia.

Z ważnych danych gospodarczych w trakcie dzisiejszej sesji inwestorzy poznają szybki szacunek GUS dot. PKB za I kwartał.

Na Wall Street przez cały tydzień obawy o inflację hamowały indeksy. Chociaż lekki wzrost cen jest dobrym sygnałem dla ożywienia gospodarczego, inwestorzy obawiają się, że zbyt wysoka inflacja może zmusić Rezerwę Federalną do podwyższenia stóp procentowych. Jednak w czwartek byki wróciły na Wall Street czego efektem jest wzrost indeksu S&P 500 o 1,2 proc. Dow Jones zyskał 1,3 proc., a Nasdaq 0,7 proc.

W Azji również przeważały dobre nastroje, jednak nie wszędzie. Wzrostom w regionie przewodziła Japonia. Nikkei zyskał 2,3 proc., jednak warto pamiętać, że w trakcie poprzednich trzech sesji indeks mocno spadał i nie odrobił jeszcze strat. Chiński Shanghai Composite rósł pod koniec sesji o 1,6 proc., a hongkoński Hang Seng był 1,2 proc. nad kreską. Wyraźnie traciły notowania największej spółki e-commerce w Chinach. Alibaba taniała o około 5 proc., z powodu straty osiągniętej w poprzednim kwartale.

Z kolei mocna wyprzedaż dotknęła giełdy w Singapurze. Główny indeks giełdowy w tym kraju Straits Times Index spadał pod koniec sesji o blisko 3 proc. Powodem była informacja ogłoszona przez rząd, że od tego weekendu zacznie obowiązywać więcej ograniczeń dotyczących pandemii, po niedawnym wzroście infekcji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA