fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Czwartkowa sesja jednak na plusie

Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Pomimo porannych spadków na GPW notowania głównych indeksów zamknęły się na plusie. Zwyżkom towarzyszyły spore obroty.

Przez większość czwartkowej sesji główne indeksy na GPW świeciły na czerwono, głównie za sprawą spadków branż takich jak chemia, energetyka, banki i telekomy. Sytuacja zmieniła się po godz. 14, gdy do gry wszedł kapitał amerykański. Pozytywne nastroje w USA pomogły GPW i na koniec sesji WIG urósł o 0,36 proc., do 60192,6 pkt, WIG20 zaś o 0,64 proc., do 2321,4 pkt. Indeksy średnich spółek i małych straciły odpowiednio 0,5 proc. i 0,1 proc.

Uwagę zwracają spore obroty, które na całym rynku wyniosły 1,14 mld zł i były jednymi z najwyższych w ostatnich tygodniach. Lekkie odbicie przy dużych obrotach może napawać umiarkowanym optymizmem na kolejne dni, choć w USA nastroje są zmienne – w momencie zamknięcia tego wydania „Parkietu” S&P 500, mimo początkowych zwyżek, wrócił do zniżek (tracił 0,2 proc.), przecena indeksu Nasdaq była większa (0,5 proc.). Warszawski parkiet pozytywnie wyróżnił się na tle DAX (-0,7 proc.), FTSE250 (-0,4 proc.) i CAC40 (-0,2 proc.). W regionie lepiej wypadł węgierski BUX, który zyskał 0,7 proc.

Motorem pociągowym na GPW okazała się w czwartek branża finansowa. Zyskiwały PKO BP, Pekao i PZU, mające spory udział w indeksach, mocno zyskiwały też hiszpański Banco Santander i BNP Paribas Bank Polska, które jednak mają niewielką wagę. Wśród liderów spadków w WIG20 i mWIG40 były odpowiednio mBank i Millennium, które na fali obaw o pozwy frankowe straciły prawie 4 proc. i 2 proc. Na szerokim rynku najmocniej zyskiwały małe spółki, takie jak KSG Agro (15 proc.), KB DOM (9 proc.) i TXM (8 proc.). Uwagę zwraca 7-proc. wzrost Enter Aira. O ponad 14 proc. spadła wycena NanoGroup, a o 13 proc. Reinholda.

Z czwartkowego odczytu Indeksu Nastrojów Inwestorów Indywidualnych, sporządzanego przez SII, wynika, że odsetek byków wzrósł o 5 p.p., do 54,7 proc., niedźwiedzi zaś zwiększył się w mniejszym stopniu, o 1,9 p.p., do 24,9 proc. Dzięki temu dodatnie saldo optymistów nad pesymistami urosło do 27,9 p.p. i jest najwyższe od maja 2017 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA