Koronawirus: pomysły na łatanie budżetów gmin

Samorządy wiedzą, jak ratować swoje budżety. Chcą zawieszenie janosikowego, rekompensat dla transportu miejskiego, a także prawa do zrezygnowania z budżetu obywatelskiego w tym roku.

Publikacja: 08.05.2020 08:35

Koronawirus: pomysły na łatanie budżetów gmin

Foto: Adobe Stock

Związek Miast Polskich przygotował samorządową tarczę antykryzysową, która ma pomóc samorządom przetrwać okres pandemii.

Wszystko wskazuje, że projekt ten przejmie Senat i będzie procedował go jako własny.

Projektowane przepisy przewidują nowy mechanizm pozwalający wspomóc finansowo samorząd. Polega on na uzupełnieniu subwencji ogólnej jednostek samorządu terytorialnego o część rekompensującą, obejmującą dochody własne tych jednostek utracone w wyniku stosowania ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Chodzi przede wszystkim o transport publiczny oraz odbiór odpadów od osób objętych izolacją lub kwarantanną.

Czytaj też: Tarcza dla samorządów. Pomoc przez wzrost długu

Okazuje się bowiem, że tarcze antykryzysowe przewidują rekompensaty dla organizatorów krajowych i regionalnych przewozów kolejowych oraz autobusowych, ale dla komunikacji miejskiej już nie, co jest niesprawiedliwe.

Gdy chodzi o odpady, to ich odbiór od osób objętych izolacją i kwarantanną powinien być zaliczony do nowych zadań zleconych, nakładanych na gminy w związku z epidemią. Ponieważ tak się nie stało, dodatkowe koszty, nieobjęte systemem opłat za gospodarowanie odpadami, wymagają rekompensaty.

Projekt przewiduje również zawieszenie wpłat na janosikowe aż do końca 2021 r. i zniesienie VAT od umorzonej części czynszów.

Proponuje się też, by wojewoda miał prawo do powierzania w okresie epidemii zadań urzędów gminy, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich innym podmiotom. Pod warunkiem że z wnioskiem w tej sprawie wystąpi wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa.

Projekt zezwala, by w latach 2020 i 2021 gminy mogły przeznaczyć na działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 środki z opłat za wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Nowe przepisy przewidują również, że w 2020 r. rada gminy, rada powiatu oraz sejmik województwa mogą zawiesić w całości albo w części gospodarowanie budżetem obywatelskim, a także przygotowania do budżetu obywatelskiego na 2021 r., jeżeli jest to konieczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 .

Związek Miast Polskich przygotował samorządową tarczę antykryzysową, która ma pomóc samorządom przetrwać okres pandemii.

Wszystko wskazuje, że projekt ten przejmie Senat i będzie procedował go jako własny.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów