Ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Samorząd

Od 1 marca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny Samorząd”. To pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, zakupie sprzętu elektronicznego, wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne.

Publikacja: 06.03.2020 12:30

Ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Samorząd

Foto: Adobe Stock

To także pomoc w utrzymywaniu aktywności zawodowej oraz w uzyskaniu wyższego wykształcenia osobom uczącym się w szkole policealnej, w kolegium lub szkole wyższej.

Wyższe dofinansowania

Program „Aktywny Samorząd" skierowany jest do osób niepełnosprawnych i dotyczy wsparcia finansowego w takich obszarach jak poruszanie się i transport w życiu codziennym, zakup sprzętu elektronicznego i szkolenia w tym zakresie czy edukacja policealna. Ponadto beneficjentami programu są samorządy na poziomie powiatowym, dla których środki pochodzące z programu są uzupełnieniem ich działań w ramach zadania własnego – wsparcia osób niepełnosprawnych.

W połowie stycznia pisaliśmy o zmianach, jakie do programu „Aktywny Samorząd" na rok 2020 wprowadził Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dotyczą one w dużej mierze wyższych kwot dofinansowań na konkretne sprzęty czy szkolenia. Szczegółowe informacje znajdują się po tym linkiem: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-samorzad-2020--czas-start.

Wnioski także on-line

W tegorocznej edycji programu duża zmiana jakościowa nastąpiła w sposobie składania wniosków, bowiem od tego roku osoby zainteresowane mogą to zrobić przez internet. PFRON uruchomił tzw. SOW czyli System Obsługi Wsparcia, dostępny na stronie: www.sow.pfron.org.pl. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie wymaga wyjścia z domu i eliminuje ryzyko stania w kolejkach.

Rekordowe wsparcie

Warto również przypomnieć, że rok 2020 jest przełomowy jeśli chodzi o łączną kwotę, jaka została przeznaczona na realizację programu „Aktywny Samorząd". Wyniosła ona aż 181,5 mln zł. „To już dziewiąta edycja programu „Aktywny Samorząd". Cieszymy się, że w tym roku osoby niepełnosprawne skorzystają z najwyższej jak do tej pory kwoty będącej ich bezpośrednim wsparciem" – podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.

To także pomoc w utrzymywaniu aktywności zawodowej oraz w uzyskaniu wyższego wykształcenia osobom uczącym się w szkole policealnej, w kolegium lub szkole wyższej.

Wyższe dofinansowania

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona