fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Epokowe dokumenty

materiały prasowe
We środę i czwartek święto dla miłośników filmu dokumentalnego. Poznają zwycięzców plebiscytu na najlepsze polskie dokumenty. Sto z nich będą mogli obejrzeć.
Plebiscyt jest częścią projektu „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego", którego zwieńczeniem będzie przegląd ponad 100 najlepszych polskich dzieł powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego. Na stronie www.100100.pl można obejrzeć Złotą Dziesiątkę polskiego dokumentu wytypowaną przez filmoznawców i krytyków, i do północy 5 kwietnia zagłosować na swojego faworyta. Ostatecznego wyboru dokonają bowiem internauci. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czasie otwarcia przeglądu 6 kwietnia o w Kinie Kultura.
W trakcie dwudniowej imprezy w warszawskich kinach: Kultura i Iluzjon pokazanych zostanie ponad 100 filmów, w tym produkcje tak świetnych twórców jak: Jerzy Bossak, Andrzej Fidyk, Kazimierz Karabasz, Marcin Koszałka, Grzegorz Królikiewicz, Marcel Łoziński, Maciej Drygas. Celem przeglądu jest zapoznanie widowni z najbardziej wartościowymi filmami dokumentalnymi powstałymi od początku polskiej kinematografii. Pokazom kinowym towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z twórcami m.in. Jackiem Bławutem, Bogdanem Dziworskim, Marcinem Koszałką, Marcelem i Pawłem Łozińskimi. W kinie Kultura pierwszego dnia Przeglądu, tuż po jego otwarciu odbędzie się panel naukowy na temat stanu obecnego i strategii rozwoju polskiego dokumentu. W dyskusji wezmą udział twórcy i eksperci.
Z okazji imprezy wydany został specjalny katalog. To pierwsze tego rodzaju kompendium wiedzy o polskim kinie dokumentalnym w dwóch językach: polskim i angielskim. Dostępny będzie bezpłatnie zarówno w wersji drukowanej, jak i formie pliku do pobrania ze strony www.100100.pl. Zawiera opisy wszystkich prezentowanych w czasie przeglądu polskich filmów dokumentalnych wraz z fotosami oraz teksty historyczne ekspertów. Szczegółowy program, do pobrania, znajduje się na stronie www.100100.pl. Wstęp na pokazy wolny. Złota Dziesiątka: „Powódź", reż. Jerzy Bossak i Wacław Kaźmierczak, 1947 „Muzykanci", reż. Kazimierz Karabasz, 1960 „Rodzina człowiecza", reż. Władysław Ślesicki, 1966 „Elementarz", reż. Wojciech Wiszniewski, 1976 „Siedem kobiet w różnym wieku", reż. Krzysztof Kieślowski, 1978 „Gadające głowy", reż. Krzysztof Kieślowski, 1980 „Kilka opowieści o człowieku", reż. Bogdan Dziworski, 1983 „Usłyszcie mój krzyk", reż. Maciej Drygas, 1991 „Wszystko może się przytrafić", reż. Marcel Łoziński, 1995 „Takiego pięknego syna urodziłam", reż. Marcin Koszałka, 1999
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA