W czwartek. o godz. 15, można obejrzeć spotkanie z Piotrem Domalewskim. Trzy lata temu ten młody reżyser wyjeżdżał z Gdyni ze Złotymi Lwami za debiutancką „Cichą noc” - film o wiejskiej rodzinie, o Polsce i wysokiej cenie, jaką trzeba nierzadko zapłacić za emigrację. Teraz pokazuje „Jak najdalej stąd” - opowieść o dziewczynie, która musi pojechać do Irlandii, by stamtąd sprowadzić zwłoki ojca. Patrzy na „polski Dublin” oczami siedemnastolatki, której emigracja odebrała najbliższą osobę. Dopiero tam, w Irlandii, zaczyna poznawać własnego ojca, który żyjąc tysiące kilometrów dalej, był dotąd dla niej niemal obcą osobą. Film Piotra Domalewskiego był na ekranach, gdy kina funkcjonowały w dużych obostrzeniach sanitarnych. Teraz warto posłuchać rozmowy z reżyserem.

O 17.00 odbędzie się spotkanie z Iwoną Siekierzyńską. Jej film „Amatorzy” również walczy o nagrody w konkursie głównym tegorocznego festiwalu. To pełnometrażowy debiut autorki „Moich pieczonych kurczaków”, historia teatru tworzonego przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów.

I wreszcie o 20.30 będzie można posłuchać rozmowy z Janem Holoubkiem. Jego „25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy” - to autentyczna, ascetycznie zrobiona, opowieść o niesłusznie skazanym za zabójstwo Tomaszu Komendzie, który – niewinny – odsiedział w więzieniu 18 lat. Film stał wielkim hitem w czasach pandemii. W kinach obejrzało go ponad 600 tys. widzów.

A wieczorem, o godz. 21.00 organizatorzy festiwalu zapraszają na koncert w „Piekiełku”. Zagrają tam Mikołaj Trzaska (saksofony), Olo Walicki (kontrabas) oraz Macio Moretti (perkusja) Wykonają kompozycje własne i muzykę filmową, która pojawia się w filmach Wojciecha Smarzowskiego.

Wszystkie transmisje są dostępne na Youtube.