fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Roman Polański żąda przywrócenia do Akademii Filmowej

Roman Polański
AFP
Reżyser Roman Polański pozwał Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, żądając przywrócenia, po wydaleniu w maju ubiegłego roku.

W maju 2018 roku Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podjęła decyzję, że usunięci zostaną Roman Polański i Bill Cosby. Obydwu udowodniono przestępstwa seksualne.

"Rada namawia do przestrzegania standardów etycznych, które wymagają od członków szacunku dla wartości wyznawanych przez Akademię i poszanowania ludzkiej godności" - brzmiał komunikat.

Polański złożył w tej sprawie pozew. Zdaniem reżysera decyzja Akademii "nie jest poparta dowodami". Chce, aby decyzja o usunięciu została cofnięta, a Akademia pokryła koszty związane z pozwem.

Zawieszenie lub wydalenie z grupy, która wybiera laureatów Oscara, wymaga zgody dwóch trzecich rady składającej się z 54 członków.

- Jesteśmy w trakcie postępowania sądowego w sprawie uczciwości ich działań. Wyrzucili go bez ostrzeżenia i bez dania mu szansy na reakcję. Nie było nawet żadnego powiadomienia, dlaczego. Po 40 latach w tym samym dniu co Cosby - komentował adwokat Polańskiego Harland Braun.

Rzecznik Akademii sprawy nie skomentował.

Źródło: Variety
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA