fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Malgorzata Foremniak. Aktorka z głupawką

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Po roli w „Daleko od siebie” Feliksa Falka obwołano ją polską Michelle Pfeiffer. Nadal budzi wiele emocji. Bohaterką najbliższej „Niedzieli z…” jest Małgorzata Foremniak. Początek o 17.15 w TVP Kultura.

Mama uczyła ją, że świat trzeba zdobywać. Foremniak wierzy w spontaniczność bardziej niż w stawienie sobie celów. Dobroć i fantastyczną aurę widzi w niej Szymon Bobrowski dodając, że jest niezawodną partnerką na scenie.

– Ma w sobie wariactwo i niezwykłą potrzebę improwizacji – opowiada też aktor o koleżance.

– Krucha wewnętrznie, empatyczna, delikatna – wylicza Krzysztof Jasiński.

Już w szkole Małgorzata Foremniak była członkinią kółka teatralnego. Na zdawanie do szkoły filmowej namówił ją znajomy, ale nie było łatwo – o czym aktorka opowiada.

Zaraz po studiach w PWSTFiTV w Łodzi zdecydowała się na urodzenie dziecka odrzucając ofertę Adama Hanuszkiewicza, który chciał przyjąć ją do Teatru Nowego w Warszawie. Do Warszawy przeniosła się już z małą córeczką – dostała angaż w Teatrze Kwadrat.

Na ekranie zadebiutowała w 1991 roku w „In flagranti” Wojciecha Biedronia u boku Bogusława Lindy. Po roli w „Daleko od siebie” Feliksa Falka obwołano ją polską Michelle Pfeiffer. Potem zagrała jeszcze kilka ról i na kilka lat zapadła cisza. Popularność dały jej role w takich serialach jak: „Na dobre i na złe”, „Radio Romans”, „Matki, żony i kochanki”. Małgorzata Foremniak uważa, że granie w serialach ma więcej plusów niż minusów. Opowiada o ważnych filmach, współpracy z wybitnymi reżyserami, a także na czym polegała trudność zagrania jednej ze scen w „Czerwonym pająku” Marcina Koszałki, której wspomnienie i teraz w studiu telewizyjnym – wyciska aktorce łzy z oczu. Stres i nadmierne emocje powodują u niej jak mówi – „głupawkę”, której oznaką jest nadpobudliwość i skłonność do słowotoku.

– Dla mnie aktorstwo jest organiczne. Brawa w naszym zawodzie są bardzo ważne – zwłaszcza te na stojąco – zwierza się aktorka.

Jednocześnie deklaruje, ze kariera zawodowa jest na drugim planie wobec prawdziwego życia….

W programie o aktorce opowiadają także: Mirosław Kropielnicki, aktor występujący z nią na scenie w Och-teatrze, Mariusz Gawryś, reżyser oraz Jakub Przebindowski.

Ilustrację filmową do „Niedzieli z Małgorzatą Foremniak” będzie obsypany nagrodami obraz Andrzeja Jakimowskiego „Zmruż oczy” (2003). Początek emisji o 17.15 w TVP Kultura.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA