fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Powstanie film o Dywizjonie 303

PAP, Bartłomiej Zborowski
W sierpniu padnie pierwszy klaps jednego z najbardziej oczekiwanych polskich filmów historycznych o słynnym dywizjonie 303.

Polskiej jednostce myśliwskiej zaliczanej do najlepszych i najskuteczniejszych w czasie II wojny światowej. Dywizjon polskich lotników wsławił się przede wszystkim w Bitwie o Anglię.
Na pierwszej konferencji poświęconej tej produkcji prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego stwierdził z uznaniem, że wreszcie po tylu latach świat dowie się pełnej prawdy o polskim bohaterstwie w czasie Bitwy o Anglię. - Czesi, którzy również brali udział w tej bitwie nakręcili o tym film, mimo, że ich udział był nieporównywanie mniejszy niż Polaków. Oni po prostu lepiej potrafią promować swoich bohaterów – przyznał prof. Wawer.

Jacek Samojłowicz, producent filmu, poinformował, że pisanie scenariusza trwało ok. pięciu lat. Uczestniczyło w tym 35 osób. Podstawą scenariusza była słynna książka Arkadego Fiedlera, „Dywizjon 303”.

Ta poruszająca opowieści o polskich lotnikach, bohaterach II wojny światowej będzie się rozpoczynała w 1938 roku. Wybrano już reżysera, którym został Łukasz Palkowski. Reżyser zwrócił na siebie uwagę filmem „Rezerwat”, rozgrywającym się na warszawskiej Pradze. Wielkie uznanie przyniósł mu obraz „Bogowie” opowiadający o prof. Zbigniewie Relidze.

Obsada filmu nie jest jeszcze przesądzona. Twórcy filmu przyznają, że będzie to film ponad podziałami, bo poparcie dla idei jego powstania deklarują przedstawiciele wszystkich opcji politycznych. Film stara się o dotację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Budżet filmu, jak podaje Onet.film, wyniesie 14 milionów zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA