fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Pandemia: Kolejka chętnych po rosyjską szczepionkę

AFP PHOTO / Russian Direct Investment Fund
Dzień po ogłoszeniu przez Władimira Putina rejestracji szczepionki przeciwko COVID-19, Moskwa otrzymała zamówienia z 20 krajów na łącznie jeden miliard szczepionek. Na czele kolejki jest Kazachstan.

„W drugiej połowie sierpnia nasza delegacja rządowa pojedzie do Moskwy, aby omówić zakup rosyjskiej szczepionki" - zapowiedział Kasym-Żomart Tokajew prezydent Kazachstanu w telegramie do prezydenta Rosji Władimira Putina. Kazachski prezydent pogratulował Putinowi rejestracji pierwszej na świecie szczepionki przeciwko zakażeniu koronawirusem. „Wydarzenie to potwierdza wysoki potencjał i autorytet rosyjskiej nauki, a także wiodącą rolę Rosji w walce z tym globalnym zagrożeniem. Jesteśmy wdzięczni za nieustające wsparcie Kazachstanu w tym trudnym dla całego świata czasie. W tym za pomoc humanitarną i lekarzy, którzy wnieśli istotny wkład w poprawę sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w naszym kraju - podkreślił Kazach.

We wtorek 11 sierpnia Rosja jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę na koronawirusa, nazwaną Sputnik V. Lek został opracowany przez Narodowe Centrum Badań Epidemiologii i Mikrobiologii im. N.F. Gamaleja działając przy ministerstwa zdrowia Federacji Rosyjskiej i przeszedł testy kliniczne w czerwcu-lipcu.

Rosjanie zapewniają, że lek bazuje na znanej już platformie, na której stworzono szereg innych szczepionek. Ministerstwo zdrowia podkreśla, że doświadczenie w stosowaniu takich leków pokazuje, że są one w stanie zapewnić długotrwałą odporność - do dwóch lat. Kirił Dmitriew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, powiedział, że Rosja otrzymała już wnioski z 20 krajów na dostawę 1 miliarda dawek szczepionki. Rosjanie nie ujawnili dotąd, ile preparat będzie kosztował. Dziś minister zdrowia poinformował na specjalnej konferencji prasowej, że na rosyjski rynek szczepionka trafi w ciągu dwóch tygodni. Otrzymają je medycy z grupy największego ryzyka. Szczepienia będą dobrowolne.

W Rosji do tej pory zmarło na COVID-19 ponad 15 tysięcy osób.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA