fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Szczepionka na Covid-19. Ile koncerny mogą na niej zarobić?

Szczepionka
Adobe Stock
Istnieję już co najmniej dwie szczepionki na Covid-19, które są dostępne do dystrybucji przed końcem roku i czekają na zatwierdzenie organów regulacyjnych w poszczególnych krajach. Koncerny zarobią na szczepionkach miliardy, jednak nie jest to aż tak dochodowy biznes, jak w innych odnogach branży farmaceutycznej.

Wielka Brytania jako pierwszy kraj dopuści do użytku szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. Szczepienia mogą ruszyć już w przyszłym tygodniu. Na zielono światło m.in. w USA i Europie czeka również szczepionka opracowana przez firmę Moderna.

Czytaj także: Ile będą kosztowały szczepionki na Covid-19?

Akcjonariusze spółek, które pracują nad antidotum liczą, że przyniosą one miliardy przychodów. Prawdopodobnie tak się stanie, jednak nie jest to aż tak lukratywny biznes. W przeciwieństwie do większości leków, szczepionki nie przynoszą wielkich pieniędzy. Przed pandemią Covid-19 globalny rynek wszystkich szczepionek był wart około 24 mld dol. rocznie – wynika z danych portalu Quartz. To bardzo niewielka część całego rynku farmaceutycznego, którego wartość wynosi 1 bln dol. Przykładowo, szczepionki przeciwko grypie generują około 4 mld dol. przychodów rocznie.

Jednak popyt na szczepionkę przeciwko Covid-19 jest o wiele większy niż w przypadku grypy, choć z drugiej strony marże będą o wiele niższe. Według danych Quartz firmy w ciągu roku mogą zarobić na szczepionce przeciwko Covid-19 około 10 mld dol., dopóki wirus nie przestanie stanowić zagrożenia dla zdrowia publicznego. Dla porównania, firma farmaceutyczna Merck, zarabia ponad 7 mld dol. rocznie na samym leku na raka Keytruda.

W przypadku szczepionki na Covid-19 wywierana jest ogromna presja społeczna na koncerny, aby cena jednej dawki była przystępna, na tyle żeby była ona dostępna dla każdego, na całym świecie. W przypadku AstraZeneca minimalny koszt za dawkę to 3 dol., a szczepionka Moderny będzie kosztować 25-37 dol. Z kolei jedna dawka szczepionki Pfizera ma kosztować około 19,5 dol. Rozbieżności w cenach zależą, m.in. od ilości zamówionych sztuk. Koszt szczepionek dla poszczególnych krajów będzie zatem różny.

W przypadku Polski, zamówieniami szczepionek – tak jak w przypadku innych krajów UE – zajmuje się Komisja Europejska. Wynegocjowano już m.in. umowę na dostawę do 300 mln dawek od firm Pfizer/BioNTech, na mocy której do Polski może trafić około 18 mln dawek. Decydującym aspektem, który wpływa na ostateczny koszt szczepień na poziomie poszczególnych krajów jest ilość obywateli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA