Obecna umowa dotyczy opracowania, odpowiedzialności i innych kosztów producenta szczepionki. Przewiduje też opcję kupna dodatkowych 100 mln dawek. 27 krajów Unii będzie mogło je kupować, jeśli szczepionka okaże się skuteczna. W Brukseli nie podano, ile będą płacić, ale zgodnie z wcześniejszą umową z czerwca zawartą z tą grupą przez Niemcy, Francję, Włochy i Holandię, AstraZeneca zgodziła się sprzedać wszystkim krajom Unii 300 mln dawek za 750 mln euro.

Unia sfinalizowała obecnie wstępne porozumienie 4 krajów z firmą farmaceutyczną i własną wstępną umowę z połowy sierpnia. — Na tym etapie nie możemy podać konkretnej ceny jednej dawki, ale znaczna część ogólnych kosztów jest pokrywana z wpłat na generalny fundusz szczepionkowy — powiedział rzecznik Komisji w nawiązaniu do 336 mln euro zapłaconych z tzw. nadzwyczajnego instrumentu wspierającego (ESI). To pierwszy kontrakt Unii z producentem potencjalnej szczepionki — pisze Reuter.

Czytaj także: Szczepienia na COVID-19 w Polsce od stycznia i dobrowolne

AstraZeneca zgodziła się wcześniej dostarczyć 300 mln dawek tej samej szczepionki Stanom za 1,2 mld dolarów i do 30 mln dawek W. Brytanii za 65,5 mln funtów (86,5 mln dolarów). Bruksela prowadzi też zaawansowane rozmowy z Johnson&Johnson, Sanofi, Moderną, Curevac, Pfizerem i BioNTech o kupnie ich szczepionek.