fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Gniazdo gigantycznych szerszeni azjatyckich znalezione w USA

Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia)
Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia)
stock.adobe.com
Po tygodniach starań entomologowie ze stanu Waszyngton znaleźli pierwsze w historii gniazdo szerszenia azjatyckiego (zwanego też szerszeniem morderczym) na terytorium Stanów Zjednoczonych - potwierdził w piątek stanowy Departament Rolnictwa.

Sygnały o pojawieniu się tych owadów pojawiały się już od kilku tygodni. Ale ich gniazdo zostało znalezione dopiero teraz, na drzewie na posesji położonej na wschód od Blaine w hrabstwie Whatcom. Naukowcy mogli je odnaleźć po tym, jak schwytali jednego szerszenia azjatyckiego i oznaczyli go znacznikiem radiowym.

Stanowi entomolodzy planują zniszczenie gniazda w sobotę, w ramach próby wytępienia tych inwazyjnych, olbrzymich owadów, zanim będą miały szansę rozprzestrzenić się dalej. Wstępne plany likwidacji gniazda w piątek zostały odłożone ze względu na niepogodę.

Gniazdo znaleziono po tym, jak w środę udało się złapać dwa żywe azjatyckie szerszenie, złapane w specjalną pułapkę - poinformowali urzędnicy z Departamentu Rolnictwa. Dwa kolejne szerszenie, również żyjące, zostały znalezione w innej pułapce w czwartek rano.

Sukces poszukiwań jest połowiczny. Władze obawiają się bowiem, że na obszarze hrabstwa Whatcom może znajdować się co najmniej jeszcze jedno gniazdo tych szerszeni.

Pierwsze potwierdzone wykrycie azjatyckiego gigantycznego szerszenia w stanie Waszyngton (nie mylić ze stolicą USA na wschodzie kraju) miało miejsce w grudniu 2019 r. Pierwszy taki owad został złapany w lipcu, po umieszczeniu specjalnych pułapek na tym obszarze. Wszystkie szerszenie złapano w hrabstwie Whatcom.

Inwazyjny szerszeń azjatycki, największy szerszeń świata, którego długość ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm (królowe) może dziesiątkować całe ule pszczół miodnych i boleśnie żądlić ludzi. Według badań, jeśli owady te zdobędą przyczółek w Whatcom, mogą zaatakować zachodnią część stanu Waszyngton oraz cały Oregon w ciągu 20 lat, dziesiątkując lokalne populacje pszczół miodnych i zagrażając uprawom zależnym od zapylania.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Waszyngton wykazało, że klimat zachodniego Waszyngtonu, Oregonu i południowo-zachodniej części Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie jest idealny dla szerszeni azjatyckich.

Źródło: rp.pl/ ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA