fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Chiny budują elektrownie węglowe o mocy wszystkich w UE

AFP
Zdaniem naukowców Chiny planują budowę nowych elektrowni węglowych odpowiadających całej obecnej mocy wytwórczej UE. Spowoduje to, że kraj - największy producent na świecie nie będzie spełniał swoich zobowiązań w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Chiny zbudowały wystarczająco dużo nowych elektrowni między styczniem 2018 r. a czerwcem 2019 r. - o mocy prawie 43 gigawaty - aby zniwelować spadek udziału węgla w pozostałych częściach świata - poinformował amerykański Global Energy Monitor.

Naukowcy ostrzegli, że zwiększenie mocy produkcyjnej w Chinach w zakresie energii z węgla jest niezgodne z utrzymaniem globalnego ocieplenia na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza", co jest kluczowym zobowiązaniem podjętym w ramach paryskiego porozumienia z 2015 r., którego Chiny są sygnatariuszem.

Kolejne 147,7 gigawatów elektrowni węglowych w tym kraju jest obecnie w budowie lub prawdopodobnie zostanie ponownie otwarta, prawie tyle samo, ile wynosi 150 gigawatów istniejących mocy produkcyjnych w całej Unii Europejskiej - przekazano w raporcie.

Łączna moc elektrowni węglowych w Chinach wyniosłaby 1174,7 gigawatów.

Utrzymujące się spowolnienie gospodarcze może jeszcze bardziej osłabić determinację Chin do przestawienia się na odnawialne źródła energii, pomimo apeli rządu centralnego do spowolnienia rozwoju elektrowni węglowych.

- Istnieje ryzyko, że przywódcy w Chinach będą odczuwać potrzebę dalszego wspierania przemysłu węglowego. Problemy związane z klimatem staną się drugorzędne w stosunku do dalszego wzrostu gospodarczego - uważa Christine Shearer, dyrektor Global Energy Monitor.

Wysiłki Chin na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym mają kluczowe znaczenie, ponieważ kraj jest największym na świecie producentem gazów cieplarnianych.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA