fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Greta Thunberg wraca do Europy. Tym razem popłynie katamaranem

AFP
Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna, w środę opuszcza Amerykę Północną i rozpocznie podróż powrotną przez Atlantyk do Europy. 16-latka będzie płynąć na pokładzie 15-metrowego katamaranu.

Jednostka, którą podróżować będzie Thunberg, zostawia niewielki ślad węglowy lub nawet nie zostawia go wcale, dzięki panelom słonecznym i generatorom wodnym do zasilania. Ma także toaletę - w przeciwieństwie do jachtu, którym płynęła w sierpniu z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku.

- Na świecie jest niezliczona liczba osób, które nie mają dostępu do toalety - skomentowała Thunberg. - To nie jest takie ważne. Ale miło jest ją mieć - dodała.

Greta Thunberg na przystani w Hampton w Wirginii
AFP

Thunberg rozmawiała we wtorek z dziennikarzami w ciasnych przestrzeniach katamaranu o nazwie „La Vagabonde”, który przycumował w Hampton w stanie Wirginia. 16-latka podróżuje do Hiszpanii w nadziei, że weźmie udział w szczycie klimatycznym ONZ w Madrycie, zaplanowanym na początek grudnia.

Właścicielami łodzi są Riley Whitelum i Elayna Carausu - australijska para, która ma 11-miesięcznego syna o imieniu Lenny. Rodzina odpowiedziała na apel Thunberg w mediach społecznościowych o pomoc w transporcie do Europy, po przeniesieniu szczytu ONZ z Chile.

Katamaran La Vagabonde, którym płynąć będzie Greta Thunberg
AFP

Podróż może potrwać od dwóch do czterech tygodni. Listopad nie należy zaś do najłatwiejszych miesięcy do żeglugi. We wtorek, w czasie spotkania dziennikarzy z Thunberg, w Hampton padał deszcz ze śniegiem.

Młoda Szwedka cieszyła się z zainteresowania, jakim cieszyła się przez 3 miesiące w Ameryce. - Zawsze są ludzie, którzy podchodzą do mnie, proszą o selfie itp. To naprawdę daje wyobrażenie o tym, jak wielki stał się ruch klimatyczny - zauważyła.

Źródło: rp.pl/ Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA