fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Amazonka: Naturalna "kamizelka kuloodporna" chroni rybę przed piraniami

Citron/CC BY-SA 3.0
Jedna z największych na świecie ryb słodkowodnych jest chroniona przez naturalną "kamizelkę kuloodporną". Dzięki temu może przetrwać w niebezpiecznych wodach dorzecza Amazonki. Elastyczne łuski są w stanie wytrzymać ataki piranii.

Naukowcy z Kalifornii opisali unikalną strukturę i imponujące właściwości pancerza skórnego ryb Arapaima gigas.

Zdaniem badaczy ich odkrycie może pomóc w rozwoju pancerzy dla ludzi. Swoje zastosowanie może mieć również w branży lotniczej

Arapaima gigas osiąga do 3 metrów długości i waży do 200 kilogramów. Ryba potrafi oddychać powietrzem i przetrwać do jednego dnia po wyjęciu z wody. Zamieszkuje rzeki w Brazylii, Gujanie i Peru, gdzie spotkać można również piranie, znane z ostrych zębów, niezwykłej siły oraz dużej drapieżności.

Od dawna trwa ewolucyjny wyścig z drapieżnikami, które rozwijają swoje metody polowania, jak np. ostre zęby. Z drugiej strony ich potencjalne ofiary utrzymują się przy życiu dzięki np. grubej warstwie skóry.

U zbadanych ryb w Amazonce stwierdzono wszystkie najlepsze cechy kamizelek kuloodpornych. Ich łuski są niezwykle wytrzymałe, odporne, a jednocześnie elastyczne. 

Struktura łusek może ulec deformacji w wyniku ugryzienia przez piranie, jednak nie dochodzi do rozdarcia lub przebicia, co chroni rybę przed zranieniem. Naukowcy podkreślają, że można dostrzec duże podobieństwo do sztucznej zbroi, jednak ta występująca u ryb jest znacznie lżejsza, co powoduje, że nie ogranicza ruchów. - Łuski ryb rozwijały się przez setki milionów lat. Są bardzo zaawansowane - powiedział Wen Yang z Uniwersytetu w San Diego.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA