Naukowcy z Kalifornii opisali unikalną strukturę i imponujące właściwości pancerza skórnego ryb Arapaima gigas.
Zdaniem badaczy ich odkrycie może pomóc w rozwoju pancerzy dla ludzi. Swoje zastosowanie może mieć również w branży lotniczej
Arapaima gigas osiąga do 3 metrów długości i waży do 200 kilogramów. Ryba potrafi oddychać powietrzem i przetrwać do jednego dnia po wyjęciu z wody. Zamieszkuje rzeki w Brazylii, Gujanie i Peru, gdzie spotkać można również piranie, znane z ostrych zębów, niezwykłej siły oraz dużej drapieżności.
Od dawna trwa ewolucyjny wyścig z drapieżnikami, które rozwijają swoje metody polowania, jak np. ostre zęby. Z drugiej strony ich potencjalne ofiary utrzymują się przy życiu dzięki np. grubej warstwie skóry.
U zbadanych ryb w Amazonce stwierdzono wszystkie najlepsze cechy kamizelek kuloodpornych. Ich łuski są niezwykle wytrzymałe, odporne, a jednocześnie elastyczne.
Struktura łusek może ulec deformacji w wyniku ugryzienia przez piranie, jednak nie dochodzi do rozdarcia lub przebicia, co chroni rybę przed zranieniem. Naukowcy podkreślają, że można dostrzec duże podobieństwo do sztucznej zbroi, jednak ta występująca u ryb jest znacznie lżejsza, co powoduje, że nie ogranicza ruchów. - Łuski ryb rozwijały się przez setki milionów lat. Są bardzo zaawansowane - powiedział Wen Yang z Uniwersytetu w San Diego.