fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Pszczoły pamiętają miłe chwile. Niemiłe też

stock.adobe.com
Pszczoły zapamiętują dobre i złe doświadczenia, jakie ich spotkały - twierdzą naukowcy z University of Illinois.

Mimo iż mózgi pszczół są niewielkie, w porównaniu do ludzkich mózgów, owady te są w stanie zapamiętywać dobre i złe doświadczenia, które są ich udziałem - wynika z artykułu na temat możliwości poznawczych pszczół opublikowanym w "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".

Zespół badaczy z University of Illinois odkrył, że pszczoły są w stanie zapamiętać zarówno dobre chwile swojego życia (np. opiekę nad młodymi), jak i złe chwile (walkę z wrogimi owadami). Wspomnienia są następnie przechowywane w specjalnej części mózgów owadów.

Naukowcy od dawna wiedzą, że kręgowce są w stanie gromadzić w mózgu wspomnienia przyjemnych i bolesnych chwil w życiu. Dotychczas jednak nie dowiedziono, że pszczoły również są w stanie pamiętać o dobrych i złych chwilach.

- Chcieliśmy się dowiedzieć, czy pszczoły mają w mózgu wydzielone części do przetwarzania informacji o interakcjach, które są pozytywne lub negatywne - mówi Gene Robinson autor badania. Dodaje, że badania wykazały, iż rzeczywiście w mózgu pszczoły są takie miejsca. 

- Odkrycie było zaskakujące biorąc pod uwagę jak mały jest ich mózg. Nie spodziewaliśmy się takiej przestrzennej segregacji przetwarzania informacji o interakcjach o różnych wartościach - mówi Robinson.

W opisanym w "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences" badaniu naukowcy przyglądali się aktywności części mózgu pszczoły określanej u owadów jako ciało grzybkowate, które jest związane z przetwarzaniem informacji dostarczanych przez zmysły, nauką i zapamiętywaniem.

Okazało się, że inne części tych ciał były aktywowane w zależności od tego jaka była "wartość" interakcji - mówiąc inaczej, czy dane zdarzenie było negatywne, czy pozytywne.

Porównali ekspresję genów po agresywnych lub opartych na współpracy interakcjach społecznych, wykazując, że odrębne przedziały tych ciał grzybów zostały aktywowane w zależności od wartości interakcji - innymi słowy, czy interakcja była szkodliwa czy korzystna.

Odkrycie naukowców wskazuje m.in. na istnienie związku między procesami poznawczymi u kręgowców i bezkręgowców, mimo że biologicznie obie te grupy oddzieliły się od siebie ok. 600 mln lat temu.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA