fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Masowa śmierć pszczół w Rosji

Stock Adobe
Masowe ginięcie pszczół zgłosiło w ciągu ostatnich miesięcy 20 rosyjskich regionów. Dokładny raport na ten temat będzie znany 1 sierpnia.

Pszczoły gina głównie w środkowej i południowej Rosji, do najbardziej dotknietych regionów należą należą Briańsk i Kursk na południe od Moskwy, oraz Saratów i Uljanowsk nad Wołgą.

Kryzys rozprzestrzenił się aż do Ałtaju na Syberii, ponad 4000 kilometrów na wschód od Moskwy.

Czytaj także: Wandale utopili ćwierć miliona pszczół

Rosja produkuje rocznie ok. 100 tysięcy ton miodu, pszczoły żywią się głównie na uprawach gryki i słoneczników.

Najprawdopodobniej - tak jak w innych częściach świata - umieranie pszczół spowodowane jest nadmiernym i niekontrolowanym stosowaniem pestycydów.

W kwietniu 2018 r. UE nałożyła prawie całkowity zakaz stosowania neonikotynoidów z powodu szkód wyrządzanych pszczołom i innym owadom zapylającym.

Pszczelarze we Francji ponownie podnieśli alarm w czerwcu tego roku, informując o wielu poważnie dotkniętych koloniach pszczół. Winią za to zmiany klimatyczne - po długotrwałych mrozach Francję nawiedziła równie długotrwała fala upałów.

W UE głównymi producentami miodu są Francja, Hiszpania, Niemcy, Rumunia, Polska, Węgry i Grecja.

Rocznie w UE produkuje się około 250 000 ton miodu. Blok jest drugim co do wielkości producentem na świecie, największym - Chiny: ponad 500 000 ton.

W maju Komisja Europejska przyjęła Europejską Inicjatywę Obywatelską (ECI) o nazwie „Save the bees!”, która wzywa do zaostrzenia środków na rzecz zwiększenia bioróżnorodności poprzez inicjatywy w zakresie ochrony, zakazy stosowania pestycydów i ograniczenia dotyczące nawozów.

Komisja zapewnia 120 mln EUR (108 mln GBP) w ciągu najbliższych trzech lat na wsparcie dla sektora pszczelarskiego UE. Kwocie tej będą również towarzyszyć wkłady państw członkowskich.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA