fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Nieoficjalnie: Lipiec 2019 roku najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

AFP
Lipiec 2019 roku był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów temperatury na Ziemi - wynika ze wstępnych danych.

Jak podaje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) "lipiec 2019 roku będzie prawdopodobnie równie ciepły, a być może nieco cieplejszy" niż lipiec 2016 roku, który był dotychczas uważany za najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów.

Dane dotyczące pomiarów temperatury w lipcu pochodzą z Programu Kopernik monitorującego zmiany klimatyczne na Ziemi i opiera się o pomiary w pierwszych 29 dniach lipca, w czasie których zanotowano średnią temperaturę na Ziemi wyższą o 1,2 stopnia Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej.

Oficjalne dane dotyczące lipca zostaną podane 5 sierpnia.

Eksperci podkreślają, że nawet jeśli średnia temperatura na Ziemi będzie równa średniej z lipca 2019 roku będzie to znaczące, ponieważ w 2016 roku wzrost temperatur był spowodowany zjawiskiem El Nino, którego efekty nie były równie silne w 2019 roku.

Lipcowy rekord następuje po czerwcowych rekordach - pomiary temperatury w czerwcu wykazały, że był to najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres alarmuje, że pięciolecie 2015-2019 może być najbardziej gorącym pięcioleciem w historii pomiarów, co sprawia, że - jak mówi - walka ze zmianami klimatycznymi to "wyścig o życie" dla ludzkości.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA