Ekologia

Raport: Temperatura na Ziemi rośnie zbyt szybko

123RF
Tempo wzrostu temperatur ok. 2040 roku na pewno przekroczy najbardziej ambitny cel wyznaczony w Porozumieniu Paryskim, co zagraża wzrostowi gospodarczemu - wynika z wstępnego raportu przygotowanego przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Rządy wciąż mogą sprawić, by temperatury nie wzrosły powyżej 1,5 stopnia Celsjusza, ale wymagałoby to "szybkich i dalekosiężnych zmian" w światowej gospodarce - wynika z raportu IPCC.

Raport, przygotowany przez IPCC, ma zostać opublikowany w październiku po zatwierdzeniu przez rządy będące stronami Porozumienia Paryskiego.

"Jeśli emisja (dwutlenku węgla i innych gazów) utrzyma się na obecnym poziomie, wywołane przez człowieka ocieplenie klimatu przekroczy 1,5 stopnia Celsjusza ok. 2040 roku" - czytamy w raporcie.

W raporcie czytamy, że co dekadę temperatura na świecie, w stosunku do ery preindustrialnej, podnosi się o 0,2 stopnia Celsjusza. Już dziś jest wyższa od tej notowanej w okresie preindustrialnym o 1 stopień Celsjusza.

Jeśli temperatura nadal będzie się podnosić, tempo wzrostu gospodarczego zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się, ucierpi - alarmują autorzy raportu.

Różnica 0,5 stopnia Celsjusza w tempie wzrostu temperatury to kwestia narażenia (bądź nie) 10 milionów osób zamieszkujących przybrzeżne tereny na powodzie i huragany - podaje Reuters.

Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL