fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Elbanowscy będą doradzać rządowi

Karolina i Tomasz Elbanowscy podczas spotkania z minister edukacji Anną Zalewską
materiały prasowe
Fundacja Rzecznik Praw Rodziców Karoliny i Tomasza Elbanowskich wygrała powtórzony konkurs na społecznego partnera Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wcześniej zwyciężyła w nim Federacja Inicjatyw Oświatowych (FIO), ale wyniki konkursu anulowano. Teraz Elbanowscy, wspólnie z MEN, będą mieli do wydania kilka milionów z unijnych dotacji.

MEN konkurs na społecznego partnera resort edukacji rozpisał zimą. W lutym wyłoniono zwycięzcę - właśnie FIO, które zrzesza 32 organizacje edukacyjne. Jednak wyniki unieważniono, a oficjalnym powodem miały być zmiany w harmonogramie konkursowym.

Pod koniec marca ministerstwo znów rozpisało konkurs - tym razem organizacje miały starować w koalicjach. FIO zgłosiło się wspólnie z Fundacją Rozwoju Demokracji oraz federację Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

W drugim podejściu wygrała fundacja Elbanowskich. Nie wiadomo jaki będzie zakres ich obowiązków. – To konkurs na konsultacje społeczne związane m.in. z projektem, który zaproponujemy 27 czerwca – mówiła minister edukacji Anna Zalewska.

MEN zapowiedział, że w ramach współpracy z Fundacją Elbanowskich chce przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące opracowania ustawy regulującej system edukacji w Polsce. Projekt jest zatytułowany "Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze".

- Same konsultacje mogłyby polegać m.in. na zorganizowaniu wysłuchania publicznego, otwartych spotkań czy paneli obywatelskich" – tłumaczył resort „Gazecie Wyborczej".

- Liczę, że bardzo szerokie konsultacje będą autentycznymi szerokimi konsultacjami, gdzie będą mogli się wypowiedzieć nie tylko rodzice z sieci współpracy Fundacji Rzecznika Praw Dziecka, ale również z tysięcy innych organizacji i samorządów, którzy mają inne zdanie - mówiła w TVN24 Teresa Ogrodzińska z Fundacji Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego. A była szefowa resortu edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska przyznała w rozmowie ze stacją, że państwo Elbanowscy reprezentują tylko część rodziców, którzy uważali, że sześcioletnie dzieci nie powinny jeszcze chodzić do szkoło.

– Próbowano nas przekonać, że tak myślą wszyscy rodzice, a myśląc tak można mieć obawy, że państwo Elbanowscy będą chcieli narzucić swój światopogląd prowadząc konsultacje – uważa Kluzik–Rostkowska.

Fundacja Elbanowskich stała się znana dzięki akcjom o pozostawienie sześciolatków w przedszkolach. Taki postulat znalazł się też w przedwyborczym programie PiS, które po dojściu do władzy cofnęło reformę z czasów rządów PO-PSL o objęciu sześciolatków obowiązkiem szkolnym.

W czasie kampanii wyborczych w 2015 roku małżeństwo spotykało się zarówno z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą jak i premier Beatą Szydło, która zapowiedziała stałą współpracę z nimi.

Karolina i Tomasz Elbanowscy w specjalnym oświadczeniu napisali, że chcą przeprowadzić konsultacje społeczne w większej skali i za pieniądze z projektu unijnego. - Na razie złożyliśmy MEN propozycję takiego działania w odpowiedzi na rozpisany konkurs. O realizacji projektu zadecyduje instytucja pośrednicząca we wdrażaniu projektów unijnych (w tym wypadku KPRM). Jeśli do niej dojdzie za naszą pracę nie będzie płacić ministerstwo – podkreślają.

Dodają, ze ich udział w ewentualnych zmianach w oświacie podobnie jak dotychczas, może mieć jedynie charakter konsultacyjny i nie ma z założenia charakteru decyzyjnego. - Jesteśmy zwolennikami szerokich konsultacji społecznych jako jednego z podstawowych narzędzi demokracji bezpośredniej, podobnie jak obywatelskie projekty ustaw i wnioski o referenda. Każde z tych działań, również konsultacje prowadzimy od ośmiu lat, a ich wyniki w formie raportów przedstawiamy kolejnym ministrom edukacji – zaznacza małżeństwo Elbanowskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA