fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Rekrutacja do szkół średnich - drugi etap

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Niektóre miasta tworzą dodatkowe klasy w liceach, a w placówkach branżowych ograniczają miejsca.

Po pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich tysiące uczniów w całej Polsce nie dostały się do żadnej. Ponieważ nie wszyscy zakwalifikowani uczniowie zdecydowali się na naukę w danej placówce (np. wybrali niepubliczne), w szkołach pozostały pojedyncze wolne miejsca, o które walczyć będą kandydaci w rekrutacji uzupełniającej.

Czytaj także:

W większości szkół rozpocznie się ona w tym tygodniu. Wcześniej ruszyła tam, gdzie pierwszy etap zakończył się w połowie lipca.

Ratują sytuację

Wolne miejsca zostały w każdym typie szkoły.

– Najmniej jest ich w liceach i tam zaproponowaliśmy dodatkowe oddziały. Najwięcej w szkołach branżowych, ale tu z kolei – ze względu na nikłe zainteresowanie kandydatów – oferta została ograniczona w porównaniu z pierwszą turą naboru – mówi Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa. Jak podaje, dla absolwentów szkół podstawowych pozostało 180 miejsc w liceach, 226 w technikach i 71 w szkołach branżowych. Dla absolwentów gimnazjów jest w liceach 186 miejsc, w technikach 228 i 55 w szkołach branżowych. – Nie ma jednak żadnych wolnych miejsc w najlepszych liceach – dodaje Bury.

W Gdańsku z kolei po pierwszym etapie pozostało 2600 miejsc, w tym 502 to dodatkowe miejsca stworzone w liceach. W części ogólniaków zdecydowano o powiększeniu liczebności klas.

W Szczecinie na absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych oraz gimnazjów czekało ok. 900 wolnych miejsc. Były zarówno w liceach ogólnokształcących, jak i w technikach (tu wolnych miejsc było najwięcej) oraz w szkołach branżowych.

W Poznaniu do dyspozycji kandydatów pozostały 1724 wolne miejsca. Prowadzone są także prace nad uruchomieniem kolejnych oddziałów.

W Krakowie po zakończeniu zasadniczego etapu rekrutacji w szkołach ponadpodstawowych pozostało 3908 wolnych miejsc: 1120 w liceach ogólnokształcących, 1691 w technikach oraz 1097 w branżowych szkołach pierwszego stopnia.

W Łodzi na absolwentów gimnazjów czeka jeszcze 269 wolnych miejsc, w tym: 137 w liceach, 87 w technikach oraz 45 w szkołach branżowych, a na absolwentów szkół podstawowych 313 wolnych miejsc, w tym: 137 w liceach, 87 w technikach i 45 w szkołach branżowych.

W Lublinie po ogłoszeniu list szkoły dysponowały 2176 wolnymi miejscami, w tym: 1095 w liceach, 629 w technikach i 452 w szkołach branżowych.

– Po pierwszym etapie rekrutacji zwolniły się miejsca nawet w najpopularniejszych liceach – mówi Olga Mazurek-Podleśna z UM w Lublinie.

We Wrocławiu dostępnych jest jeszcze 1901 miejsc w szkołach średnich (261 w liceach, 894 w technikach i 746 w szkołach branżowych).

Druga tura

W tych szkołach, w których zostały wolne miejsca, ruszy ponowny nabór. Terminy jego rozpoczęcia i zakończenia wraz z listą miejsc podawane są na stronach internetowych kuratoriów oświaty. Rekrutacja uzupełniająca jest taka sama jak właściwa. Podczas niej wszystkie podania, niezależnie od kolejności ich złożenia, podlegają tym samym procedurom. Decydujące znaczenie ma liczba punktów, a jeśli kandydaci mają tę samą – rozstrzygają ustawowe kryteria dodatkowe, takie jak np. niepełnosprawność. Szkoły nie mogą ustalać własnych kryteriów.

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji, podobnie jak za pierwszym razem, w czasie wyznaczonym przez poszczególne kuratoria, kandydaci będą musieli donieść oryginały świadectw. Dopiero po tym czasie zostanie opublikowana lista osób przyjętych do szkół w wyniku drugiej rekrutacji.

Uczeń, który i tym razem nie dostanie się nigdzie, będzie mógł zwrócić się do dyrektora wybranej szkoły z podaniem o przyjęcie. Zgodnie z prawem oświatowym o przyjęciu ucznia do szkoły, w tym także do klasy pierwszej, w trakcie roku szkolnego, tj. od 1 września, decyduje jej dyrektor.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA