fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

CKE podała harmonogram egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2021 roku

Fotorzepa/ Krzysztof Lokaj
Centralna Komisja Edukacyjna podała w czwartek harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2021 roku oraz szczegółowe sposoby dostosowania warunków i form ich przeprowadzania. CKE chce by przeprowadzono matury ustne, z których w tym roku zrezygnowano z powodu koronawirusa. Zmiany w egzaminie maturalnym przewidziano dopiero od 2023 r.

Najbliższy egzamin ósmoklasisty ma się odbyć się w innym terminie niż dotychczas. Termin główny to styczeń i maj 2021 r. (25-27 maja).  Termin dodatkowy - dla osób, które z ważnych przyczyn nie będą mogły zdawać w terminie głównym  – przewidziano na maj i czerwiec 2021 r.

Egzamin po raz ostatni będzie trwał trzy dni. W pierwszym dniu uczniowie zostanie przeprowadzony egzamin z języka polskiego, w drugim - z matematyki, a w trzecim - z języka obcego. Wszystkie  będą pisemne. Od 2022 r. egzamin ósmoklasisty ma trwać cztery dni, gdyż dojdzie egzamin z przedmiotu do wyboru: biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii.

Termin główny egzaminu maturalnego to maj 2021 r. (a dokładnie 4-20 maja), a termin dodatkowy – czerwiec 2021 r.

Termin matur poprawkowych wyznaczono na sierpień 2021 r.

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik powiedział telewizji publicznej, że planowane są  zmiany w przebiegu egzaminów maturalnych, ale będą one obowiązywać dopiero od 2023 r., gdy do egzaminu przystąpią pierwsi absolwenci czteroletnich liceów. Na ustnym egzaminie maturalnym ma się pojawić m.in. jawna pula pytań, a sam egzamin będzie tak skonstruowany, że abiturient nie zda go bez znajomości lektur

- Matura w przyszłym roku będzie wyglądała dokładnie tak samo, jak wyglądała choćby w latach 2018 czy 2019 - mówił.

CKE chce w 2021 r. przeprowadzić egzaminy ustne w tradycyjnej formie. W tym roku zrezygnowano z egzaminów ustnych z języka polskiego i języków obcych z powodu epidemii koronawirusa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA