fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja będzie testować S-400 na swoich F-16

Jerry Gunner from Lincoln, UK [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Tureckie myśliwce F-16 pojawią się nad stolicą Turcji, Ankarą w poniedziałek, w ramach testów pozyskanych przez Turcję rosyjskich systemów rakietowych S-400 - podały tureckie media.

Zakup systemów rakietowych S-400 przez Turcję doprowadził do napięcia w relacjach między Waszyngtonem a Ankarą. USA podkreślają, że rosyjski system rakietowy nie jest kompatybilny z systemami uzbrojenia NATO i naciskają na Turcję, aby ta wycofała się z zakupu S-400. Ankara podkreśla jednak, że wybór uzbrojenia dla armii jest jej suwerenną decyzją.

W związku z zakupem S-400 przez Turcję USA zawiesiły udział Ankary w programie F-35. Turcja ostrzega, że w tej sytuacji może dokonać zakupu myśliwców w Rosji.

Gubernator prowincji, w której znajduje się Ankara, poinformował w niedzielę, że tureckie F-16 i inne samoloty będą odbywać loty na niskich i wysokich pułapach nad Ankarą w poniedziałek i wtorek, aby przetestować nowe rosyjskie systemy.

CNN Turk podaje, że loty są elementem testów systemów radarowych wyrzutni S-400.

Pierwsza partia S-400 dotarła do Turcji w lipcu.

W ubiegły czwartek urzędnik Departamentu Stanu oświadczył, że Turcja musi "pozbyć się" rosyjskich systemów rakietowych.

Donald Trump miał zapewnić prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że USA są gotowe sprzedać Ankarze wyrzutnie Patriot, jeśli Turcja zrezygnuje z używania wyrzutni S-400.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA