fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Wywiad Korei Płd.: Do szczytu Kim-Trump może dojść jeszcze w tym roku

AFP
Kim Dzong Un miał podjąć decyzję ws. trzeciego szczytu USA-Korea Północna, w czasie którego miałby się ponownie spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem - podała w poniedziałek południowokoreańska agencja wywiadu.

Suh Hoon, stojący na czele Narodowej Służby Wywiadu miał poinformować parlamentarzystów, że do trzeciego szczytu z udziałem Kima i Trumpa może dojść przed końcem roku.

Robocze rozmowy na temat szczytu z udziałem przedstawicieli USA i Korei Północnej rozpoczną się najpóźniej na początku grudnia - dodał dyrektor południowokoreańskiej Narodowej Służby Wywiadu.

Do ostatnich rozmów przedstawicieli USA i Korei Północnej doszło w Szwecji w październiku, ale wówczas - jak podał Pjongjang - nie przyniosły one żadnych efektów.

Suh poinformował również, że przed szczytem USA-Korea Północna Kim może odwiedzić Chiny, aby uczcić 70. rocznicę nawiązania stosunków między Pjongjangiem a Pekinem.

Przed wystąpieniem szefa wywiadu ministerstwo obrony Korei Południowej ostrzegło, że Pjongjang może być w stanie wystrzeliwać pociski międzykontynentalne z mobilnych wyrzutni.

Południowokoreańska armia podkreśla, że przygotowuje się na taki scenariusz, nawet jeżeli szansa na odpalenie rakiety międzykontynentalnej z mobilnej wyrzutni przez Północ wynosi 0,001 procent.

W ubiegłym tygodniu Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową z użyciem pocisków krótkiego zasięgu. Kim Dzong Un ostrzegał USA, że Pjongjang może wznowić próby rakiet międzykontynentalnych jeśli do końca roku USA nie zmienią stanowiska ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Korea Północna domaga się zniesienia części nałożonej na nią sankcji przed pełną denuklearyzacją Półwyspu - na co nie zgadza się Waszyngton.

Źródło: UPI.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA