Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy obronnej

Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem na marginesie szczytu ONZ w Nowym Jorku. Prezydenci podpisali deklarację na temat pogłębienia współpracy obronnej Polski i USA.

Aktualizacja: 24.09.2019 06:22 Publikacja: 23.09.2019 15:04

Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy obronnej

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Do spotkania między Trumpem i Dudą w Nowym Jorku doszło trzy tygodnie po tym, jak Donald Trump, w ostatniej chwili, odwołał swój udział w uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Powodem odwołania wizyty w Polsce był zbliżający się do wybrzeża USA huragan Dorian.

Trump podkreślał wówczas, że nie odwołuje, a jedynie przekłada wizytę. Jak dotąd nie ustalono jednak nowego terminu przyjazdu amerykańskiego prezydenta do Polski. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, na pytanie, kiedy uda się do Polski, prezydent USA odpowiedział: "niebawem. Zaproszenie jest otwarte."

W czasie spotkania prezydenci podpisali deklarację, która będzie wypełnieniem poprzedniego wspólnego oświadczenia wydanego w czerwcu.

- Przemieścimy naszych żołnierzy do Polski - powiedział Donald Trump po podpisaniu dokumentu.

Zgodnie z umową amerykańska obecność w Polsce zostanie zwiększona o ok. 1000 członków dodatkowego personelu wojskowego.

Uzgodniono także lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych:

Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.

Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.

Wrocław-Strachowice wyznaczono na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Powidz wyznaczono na siedzibę lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych.

Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.

Nie ustalono jeszcze lokalizacji w Polsce dla pancernej brygadowej grupy bojowej.

W czerwcu w czasie wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu prezydenci Polski i USA podpisali umowy zwiększające obecność wojsk USA w Polsce. Na mocy tych porozumień liczba amerykańskich żołnierzy w naszym kraju ma zwiększyć się z 4500 do 5500, a 1000 dodatkowych żołnierzy ma utworzyć dowództwo dywizyjne.

- Obecność żołnierzy ma być rotacyjna i ciągła, natomiast obecność baz ma być stała i trwała - mówił po podpisaniu w Waszyngtonie porozumienia prezydent Duda.

W sprawie zniesienia wiz, prezydent Trump oświadczył, że to już tylko formalność i potrwa to "najwyżej kilka miesięcy". Wyraził też zdumienie, że Polska czeka na to już trzydzieści lat.

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii