fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią

AdobeStock
W tym roku mija 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Japonią. By uczcić tę rocznicę zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych.

Świętowanie przebiegać będzie pod hasłem „ichi-go ichi-e” czyli „Jedno spotkanie, jedno życie”. To zdanie - sentencja, które towarzyszy jednemu z najbardziej znanych rytuałów japońskiej kultury czyli ceremonii herbacianej, uczącej celebrowania chwili, skupienia i uwagi „tu i teraz”.Jednym z największych planowanych wydarzeń jest wystawa „Celebration”, ulokowanej w prestiżowej lokalizacji - zabytkowym zamku Nijo w Kioto odwiedzanym rocznie przez dwa miliony turystów, a także w Kyoto Art. Center. Prezentacja jest efektem trzyletnich przygotowań i 20. rezydencji artystów obu krajów. Niemal wszystkie prace, które będzie można zobaczyć - zostaną przygotowane specjalnie na tę wystawę. Ekspozycja przyjedzie także do Polski, gdzie zostanie zaprezentowana w Poznaniu i Szczecinie. „Celebration” to także bogaty program towarzyszący: performanse, warsztaty, wykłady, a także przegląd polskich animacji. Już teraz oglądać można w Japonii indywidualną wystawę polskiej artystki Weroniki Gęsickiej „What a Wonderful World” na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Kyotographie. Z kolei w sierpniu na w TOP Museum (Muzeum Fotografii w Tokio) widzowie oglądać będą mogli historię współczesnego polskiego video tworzonego przez dziś już klasyczki - Ewę Partum, Natalię LL, ale i reprezentantki młodego pokolenia – np. Agnieszkę Polską, Karolinę Bregułę czy Honoratę Martin. 

Nie mniej bogato niż wydarzenia z dziedziny sztuk wizualnych zaplanowano program muzyczny. Te dwie dyscypliny połączą się w podróżującej wystawie, która zostanie otwarta w październiku w Kobe, a na początku przyszłego roku będą mogli ją oglądać widzowie w Fukuoce i Tokio. Z koncertami w Kraju Kwitnącej Wiśni wystąpi Filharmonia Narodowa pod dyrekcją Andrzeja Borejki. W prestiżowych salach koncertowych Tokio, Yokohamy i Osaki wysłuchać też będzie można koncertów pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, a także recitali w wykonaniu słynnych laureatów Konkursu Chopinowskiego: Krystiana Zimermana, Rafała Blechacza i Seong-Jin Cho. Z nieco mniej klasycznym repertuarem trasę koncertową odbędzie w Japonii Janusz Prusinowski Kompania, którzy nie tylko zagrają, ale także w czasie warsztatów zapoznają japońskich melomanów z polskimi mazurkami.  

Polsko – japońska współpraca ma też swoją teatralną odsłonę. Jesienią ważnym wydarzeniem będzie nowy polsko-japoński spektakl „Wciąż wracając do domu” (tytuł roboczy) będący efektem współpracy Festival/Tokyo i TR Warszawa. Wyreżyserowane przez Magdalenę Szpecht przedstawienie dotyczące kwestii tożsamości powstało na podstawie powieści s-f Ursuli K. Le Guin. Zobaczą je później także warszawscy widzowie.

Organizatorem wydarzeń jest Instytut Adama Mickiewicza przy współpracy z Instytutem Polskim w Tokio.

Szczegóły programu można znaleźć TUTAJ i TUTAJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA