Dyplomacja

Wielka Brytania: Konieczne pilne posiedzenie RB ONZ

AFP
Wielka Brytania wzywa do zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. otrucia na brytyjskim terytorium byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala.

O północy minął termin ultimatum przedstawionego przez Theresę May Rosji ws. otrucia Skripala. May domagała się wyjaśnienia w jaki sposób substancja pochodząca z Rosji została użyta do ataku na byłego szpiega i jego córkę.

W związku z minięciem terminu ultimatum Theresa May ma przedstawić listę posunięć jakie Londyn podejmie przeciwko Rosji.

Tymczasem brytyjski MSZ ocenił, że wydarzenia do jakich doszło w Salisbury 4 marca "przypominają dobrze znany wzór agresji przeprowadzonej przez rosyjskie państwo".

Skripal i jego córka Julia, zostali otruci przed dwoma tygodniami w Salisbury, w Wielkiej Brytanii. Śledztwo wykazało, że do otrucia byłego szpiega wykorzystano związek z grupy tzw. związków V, środków bojowych paralityczno-drgawkowych.

Skripal w 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za szpiegowanie na rzecz Wielkiej Brytanii. Na Wyspy trafił w ramach wymiany szpiegów w 2010 roku.

Wielka Brytania oskarża Rosję o związki z próbą otrucia Skripala. Moskwa odrzuca te oskarżenia zapewniając, że nie miała żadnego motywu, by czyhać na życie byłego szpiega i jego córki.

Źródło: BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL