fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Argentyńczycy strzelali do rybaków z Chin

Remi Jouan (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
Argentyńska straż przybrzeżna otworzyła ogień do chińskiej łodzi rybackiej, która miała prowadzić nielegalny połów w obrębie argentyńskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Następnie Argentyńczycy rozpoczęli pościg za rybakami, który miał trwać niemal osiem godzin.

Z komunikatu Argentyńskiej Prefektury Morskiej dowiadujemy się, że straż przybrzeżna strzelała do jednostki klasy Jing Yuan 626, która znalazła się w rejonie wyłącznej strefy ekonomicznej Argentyny i prowadziła tam nielegalny połów ryb.

Wcześniej cztery inne jednostki pływające pod chińską banderą próbowały staranować jednostki argentyńskiej straży granicznej - czytamy w komunikacie.

Przed otwarciem ognia do łodzi rybackiej - jak wynika z udostępnionego w sobotę nagrania - oficer argentyńskiej straży granicznej ostrzegł Chińczyków, że zostaną ostrzelani. Ostrzał miał na celu ograniczenie możliwości sterowania łodzią.

Argentyńczykom nie udało się jednak zatrzymać chińskich rybaków - pościg za łodzią trwał niemal osiem godzin, ale ostatecznie został przerwany po odwołaniu operacji przez argentyński MSZ.

Incydenty w czasie których chińskie jednostki naruszają granice wyłącznej strefy ekonomicznej Argentyny są częste - zauważa ABC News. W 2016 roku Argentyńczycy mieli zatopić chińską jednostkę z 32 marynarzami na pokładzie, która prowadziła połów w obrębie tej strefy.

Źródło: ABC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA