Dane gospodarcze

Zmarła Halina Wasilewska-Trenkner, wieloletnia autorka budżetów państwa

Fotorzepa/Jerzy Dudek
W środę w wieku 75 lat zmarła Halina Wasilewska-Trenkner, minister finansów w rządach Jerzego Buzka i Leszka Millera – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Wasilewska-Trenkner uchodziła za wybitną specjalistkę ds. finansów publicznych.

- Jestem dumny, że propozycję pracy w NBP przyjęła była minister i wieloletnia wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner – napisał w autobiograficznej książce „Selfie" Marek Belka, były prezes NBP. - Nie znam lepszych specjalistek od tworzenia budżetu państwa – dodał pod adresem jej i Elżbiety Suchockiej.

Ostatnią jej funkcją publiczną było członkostwo w Radzie Polityki Pieniężnej II kadencji w latach 2004-2010. Trafiła tam z nominacji Senatu. Gdy w czerwcu 2010 r. fotel prezesa NBP objął Marek Belka, Wasilewska-Trenkner znalazła się w zespole jego doradców.

Karierę urzędniczki państwowej Wasilewska-Trenkner rozpoczęła w latach 80. Na początku transformacji ustrojowej była dyrektorem a następnie sekretarzem w Centralnym Urzędzie Planowania. Od 1995 r. do 2004 r. niemal nieprzerwanie była wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet bądź ministrem finansów.

Była doktorem nauk ekonomicznych, wykładała m.in. w Szkole Głównej Handlowej oraz Akademii Leona Koźmińskiego.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL