fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polak nie poszaleje na zakupach

www.sxc.hu
Statystyczna siła nabywcza konsumentów w naszym kraju to poniżej 50 proc. wyniku europejskiego.

Według badania firmy Gfk średnia kwota, jaką europejscy konsumenci dysponują na wydatki i oszczędności w 2017 r. wynosi niemal 14 tys. euro na osobę. Najwyższą średnią siłą nabywczą dysponują mieszkańcy Liechtensteinu z 453,9 proc. wyniku średniego, Szwajcarii z 302,4 i Islandii – 239,6 proc. średniej. Z koeli najniższa jest w Białorusi, Mołdawii i Ukrainie.

W 2017 r. mieszkańcy Europy mają do dyspozycji łącznie kwotę 9,4 bln euro, którą mogą przeznaczyć na artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport czy wydatki konsumpcyjne.

Ranking prezentuje wyraźną rozbieżność między krajami pod względem wysokości kwoty dostępnej dla konsumentów na wydatki. Liechtenstein, który mocno wyprzedza inne kraje w rankingu, dysponuje siłą nabywczą per capita w wysokości 63,2 tys. euro, czyli wyższą o ponad 350 proc. od średniej europejskiej. Kolejna w zestawieniu jest Szwajcaria z kwotą 42,1 tys. euro na mieszkańca. Szwajcarzy mają więc do dyspozycji kwotę trzykrotnie wyższą niż średnia w Europie. Pozostałe kraje w rankingu mają również ponadprzeciętną siłę nabywczą, stanowiącą przynajmniej 1,5-krotność średniej europejskiej.

Polska zajęła w zestawieniu dopiero 29 pozycję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA