fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Produkcja i handel poniżej prognoz

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
W sierpniu produkcja przemysłowa przemysłu była wyższa o 5,3 proc. w porównaniu z sierpniem zeszłego roku – podał GUS.

Rynek oczekiwał wzrostu produkcji o średnio 6,2 proc.

Jak podaje GUS, w stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26 proc., napojów – o 12,3 proc., mebli – o 7,3 czy oraz artykułów spożywczych – o 6,9. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji metali – o 5,3 proc., wyrobów elektronicznych - o 3,8 proc., czy odzieży – o 1,4 proc. W górnictwie produkcja wzrosła rok do roku o 0,1 proc., a w energetyce – o 1 proc.

W produkcji budowlano-montażowej GUS odnotował wzrost o 4,8 proc. rok do roku. Sprzedaży detaliczna w cenach stałych wzrosła w skali roku o 2,0 proc. wobec wzrostu o 3,5 proc. w lipcu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,6 proc. W cenach bieżących, sprzedaż spadła o 0,3 proc.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi (realnie o 19,1 proc., a nominalnie o 14,1 proc.), w jednostkach sprzedających żywność - (realnie o 3,4 proc., a nominalnie o 3,1 proc.) oraz w supermarketach – (realnie o 5,5 proc., nominalnie – 4,9 proc.). Z kolie sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD, wzrosła realnie tylko o 0,1 proc., a nominalnie – spadła o 0,4 proc.

- Sierpniowy wynik produkcji przemysłowej jest niższy od oczekiwań. Z całą pewnością negatywny wpływ na dynamikę produkcji miały ograniczenia w dostawach prądu do firm spowodowanych upałami – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

- Tempo wzrostu produkcji sektora przemysłowego po dwóch miesiącach trzeciego kwartału jest póki co wyższe od zanotowanego w drugim kwartale, ale po wrześniu się to zapewne wyrówna. W takiej sytuacji tempo wzrostu PKB może być w trzecim kwartale tylko nieznacznie wyższe od zanotowanego w drugim kwartale. Podobne wnioski można wysnuć z danych dotyczących produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. Ta ostatnia w sierpniu wręcz spadła w ujęciu nominalnym, i choć w ujęciu realnym nadal rosła to jednak wolniej niż w lipcu. Obserwując ostatnie dane z polskiej gospodarki, jak również to co dzieje się w otoczeniu zewnętrznym, można oczekiwać że w całym 2015 roku dynamika PKB nie będzie raczej wyższa niż 3,6 proc. – uważa Kurtek.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA