fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Pandemia zwiększa drastycznie deficyt budżetowy Francji

AFP
W końcu czerwca deficyt budżetowy Francji zwiększył się o 47,6 mld euro do 124,9 mld — podał resort działań publicznych i rachunków.

Wydatki z budżetu ogólnego wyniosły 198,5 mld euro wobec 174,2 mld rok temu. Ten wzrost wynikał głównie z finansowania działań wspierających gospodarkę w związku z kryzysem sanitarnym: 13,5 mld euro wydano na wspieranie technicznego bezrobocia, a 4,9 mld na fundusz solidarności z przedsiębiorcami.

Z kolei przychody zmalały o 11,8 proc. do 125,8 mld euro, przede wszystkim przychody netto z podatku VAT (=15,5 mld) na skutek zaprzestania działalności przez wiele małych firm i z powodu przyspieszenia zwrotu skredytowanego podatku firmom — odnotował Reuter.

Czytaj także: Kryzys we Francji. Gospodarka może skurczyć się aż o 20 proc.

W związku z konsekwencjami dla budżetu działań wspierających gospodarkę osłabioną skutkami pandemii rząd dokonał kolejnej zmiany prognozy rocznego deficytu budżetowego, zawartej w trzeciej nowelizacji budżetu ogłoszonej 30 lipca. Rząd spodziewa się obecnie na koniec roku deficytu 225 mld euro wobec 93,1 mld w początkowej ustawie finansowej. W 2019 r. deficyt budżetowy Francji wyniósł 92,7 mld euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA