Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 26.03.2019 17:02 Publikacja: 25.03.2019 21:00
Foto: Pixabay
Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorców do tamtejszej gospodarki wzrósł w marcu po raz pierwszy od pół roku. W sektorze przemysłowym nastroje ponownie się jednak pogorszyły.
Publikowany przez instytut Ifo wskaźnik wzrósł w marcu do 99,6 pkt z 98,7 pkt w lutym. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się jego stabilizacji na poziomie zbliżonym do tego z poprzedniego miesiąca. Indeks Ifo obliczany jest na podstawie ankiety wśród około 9 tys. niemieckich przedsiębiorstw i odzwierciedla ich oceny bieżącej sytuacji oraz oczekiwania na najbliższą przyszłość. W marcu obie te składowe wzrosły. Wskaźnik ocen bieżącej sytuacji zwyżkował do 103,8 pkt ze 103,6 pkt w lutym, a wskaźnik półrocznych prognoz odbił się do 95,6 pkt z 94 pkt w lutym. „Wyraźna poprawa w zakresie oczekiwań daje podstawy do umiarkowanego optymizmu" – napisał w komentarzu do poniedziałkowych danych Carsten Brzeski, ekonomista z banku ING. „Sytuacja Niemiec to najlepszy przykład na to, jak fundamentalnie solidna gospodarka, z pewnymi tylko strukturalnymi słabościami, może się znaleźć na kolanach wskutek pewnych ryzyk i niepewności" – dodał. Odniósł się do sytuacji w niemieckim przemyśle przetwórczym, który od połowy ub.r. stanowi jedyny hamulec całej tamtejszej gospodarki. W tym sektorze Ifo w marcu spadł do najniższego od jesieni 2014 r. poziomu 6,6 pkt, z 9,1 pkt miesiąc wcześniej. To potwierdza obraz sytuacji w przemyśle przetwórczym malowany przez PMI, inny ankietowy wskaźnik koniunktury, którego wstępny marcowy odczyt ukazał się w piątek.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas