Rosja żegna się z recesją

Największy na świecie dostawca surowców energetycznych wychodzi z najdłuższej w ciągu ostatnich dwóch dekad zapaści gospodarczej.

Aktualizacja: 10.03.2017 08:06 Publikacja: 09.03.2017 19:50

Foto: Bloomberg

– Pierwsze dane miesięczne z tego roku wskazują, że Rosja w 2017 r. osiągnie odczuwalny wzrost makroekonomiczny. Znaczna poprawa aktywności gospodarczej w styczniu jest związana ze wzmocnieniem rubla, spadkiem inflacji i poprawą popytu wewnętrzengo – ocenia Dmitrij Polewoj, ekonomista ds. Rosji w ING Groep NV w Moskwie, dla agencji Bloomberg.

Pytani o rosyjską gospodarkę analitycy oczekują, że na koniec 2017 r. inflacja spadnie do 4,3 proc. (Bank Rosji mówi nawet o 4 proc.), rubel umocni się o 5–10 proc., a wzrost PKB przyśpieszy o 0,2 pkt proc. (a 0,5 pkt proc. w 2018 r.).

Zdaniem specjalistów pierwsze objawy wychodzenia federacji z najdłuższej w ostatnich 20 latach recesji rozpoczęły się już w minionym roku. – Miłą niespodzianką okazał się wzrost w sektorach pozaenergetycznych. Dla strukturalnych zmian w gospodarce taki wzrost jest ważniejszy w długoterminowej perspektywie aniżeli wzrost cen ropy i produkcji – podkreśla Władimir Michalczewski z Danske Bank A/S w Helsinkach.

Rosja zmaga się z recesją od 2015 r., ale już w 2014 r. pojawiły się wyraźne tendencje kryzysowe. – Przyczyną były przede wszystkim: znaczący spadek cen ropy naftowej, skutki zachodnich sankcji oraz obniżanie się kursu rosyjskiej waluty. Wraz z błędami popełnionymi przez Bank Rosji (m.in. długotrwałe, nieskuteczne podtrzymywanie wartości rubla kosztem znacznego uszczuplenia rezerw walutowych) oraz spekulacjami na rosyjskim rynku walutowym doprowadziło to do załamania się rubla w grudniu 2014 r. i gwałtownego wzrostu cen. Tym samym pogorszyła się sytuacja finansowa rosyjskich banków, przedsiębiorstw i ludności – ocenia Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich w obszernej analizie „Kryzys w Rosji. Degradacja modelu zarządzania gospodarką".

W latach 2015–2016 nastąpił spadek PKB, realnych dochodów i płac ludności. Zmniejszył się popyt konsumpcyjny (odpowiadający za połowę PKB), gwałtownie spadły też inwestycje (tworzące kolejne 20 proc. PKB), w tym BIZ – kluczowe dla rozwoju każdej gospodarki (w 2015 r. o 92 proc. rok do roku, przy czym w 2014 r. BIZ w Rosji zmniejszyły się trzykrotnie).

Bloomberg zwraca uwagę, że gospodarka Rosji szybko pójdzie w górę, jeżeli Donald Trump poluzuje lub zniesie sankcje. Edward Długaj, prezes Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów, także jest za zniesieniem sankcji po obu stronach. Zwraca też uwagę na inne zjawisko. – Fandel i kontakty gospodarcze z Rosją odbywają się teraz przez Białoruś. Odwiedzają nas licznie przedsiębiorcy z Białorusi i Rosji, chcą kupować nasze linie technologiczne do produkcji żywności. Ma to związek z rosyjską polityką zastępowania importu własną produkcją. Jeżeli poprawi się sytuacja w rosyjskiej gospodarce, to i chętnych do kupowania będzie jeszcze więcej – mówi.

Dane gospodarcze
Inflacja w marcu wyższa, niż sądzono. GUS podał nowe dane. Co drożeje najbardziej?
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche
Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej